انتخاب شغل


انتخاب شغل

در این مقاله در مورد شغل و عواملی که در انتخاب شغل موثر هستند توضیح داده شده است .


برای مشاوره انتخاب شغل

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره زیر تماس بگیرید:  

تماس با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۶۶۷ از کل کشور  

پاسخگویی از ۸ صبح تا ۵ عصر حتی ایام تعطیل

چرا بیکار هستید ؟ آیا می دانید دلیل بیکاری شما چیست ؟ در آینده به دنبال چه کاری هستید ؟ آیا می دانید نه تنها خودتان بلکه دیگران نیز در انتخاب شغل شما تاثیر گذار هستند ؟ آیا تا به حال به این فکر کرده اید که چه شغلی برای خود انتخاب کنید ؟

امروزه بیکاری یک معضل اجتماعی است که گریبان گیر بسیاری از افراد شده است و بسیاری از جوانان از این مشکل بزرگ رنج می برند . همانطور که می دانید اگر مشکل بیکاری در بین جوانان جامعه حل شود ، بسیاری از مشکلات دیگر نیز برطرف خواهند شد .

تعداد کمی از نوجوانان از همان زمانی که به مدرسه می روند ، می دانند که می خواهند در آینده چه کاره شوند و به هدف خود می رسند . به این دلیل که اغلب آن ها در مسیر رسیدن به هدف نظرات خود را تغییرات می دهند . برخی از نوجوانان نیز در مسیر رسیدن به هدف با موانع و مشکلاتی روبرو می شوند که سد راه آن ها می شود . در نتیجه مجبور هستند تصمیم دیگری برای کار خود بگیرند و برنامه ریزی جدیدی برای آینده خود داشته باشند .

انتخاب شغل نه تنها به خود فرد و توانایی هایش بستگی دارد بلکه خانواده ، اجتماع ، وضعیت اقتصادی و دیگر عوامل می تواند در انتخاب شغل تاثیر بگذارند . در نتیجه شما باید تمایلات و ارزش خود را در کنار عوامل محیطی دیگر ارزیابی کنید و پس از آن شغل مناسبی را برای خود انتخاب کنید .

انتخاب شغل تنها جنبه اقتصادی و مالی ندارد بلکه یکی از رویداد های مهم زندگی است که بسیار در آینده شما تاثیر گذار خواهد بود . در نتیجه می توانید قبل از انجام هر کاری عوامل پیرامون خود را بررسی کنید و سپس شغل مورد نظرتان را انتخاب کنید .

عوامل تاثیر گذار در انتخاب شغل

همانطور که گفتیم در انتخاب شغل نه تنها خود فرد بلکه ویژگی های شخصیتی فرد ، خانواده ، معلمان و اساتید و دیگر عوامل اجتماعی نیز می تواند تاثیر گذار باشد که در ادامه آن ها را توضیح خواهیم داد .

افراد در ابتدا برای انتخاب شغل به شخصیت ، توانایی ها و علایق خود توجه می کنند و پس از شغل مناسب خود را انتخاب می کنند . زیرا کار شما تکمیل کننده شخصیت شما می باشد در نتیجه باید شغلی که انتخاب می کنید با شخصیت شما سازگار باشد .

به طور مثال اغلب افراد کنجکاو و جستجو گر ، مهندس و افراد واقع گرا ، لوله کش و اشخاص علاقه مند به کارهای هنری ، نویسنده و افراد سنت گرا ، حسابدار و اشخاص با روابط اجتماعی بالا فروشند می شود .

خانواده و شرایط زندگی فرد می تواند تاثیر بسیاری در انتخاب شغل او داشته باشد . اگر افراد در شرایطی زندگی کنند که خانواده آن ها دارای مشاغل عالی رتبه باشند در نتیجه فرزند آن ها نیز به همان سمت گرایش پیدا می کند و مشاغلی مانند دکتر ، مهندس و غیره را انتخاب می کند .

اما اگر فردی در خانواده بزرگ شده باشد که جایگاه پایین تری دارند و خانواده او دارای مشاغلی مانند کارگری و غیره باشند فرزند آن خانواده نیز در آینده به سمت همین مشاغل گرایش پیدا می کند .

البته لازم به ذکر است بدانید در برخی از خانواده ، پدر و مادر شغل فرزند خود را انتخاب می کنند و مسیر آینده آن ها را مشخص می کنند . در این خانواده ، فرزندان حق انتخاب و حتی اظهار نظر نیز ندارند و باید مسیری را که خانواده انتخاب کرده است را طی کنند .

همانطور که می دانید برخی از مشاغل هستند که نیاز به تحصیلات عالی دارند . در نتیجه افراد اگر بخواهند این مشاغل را انتخاب کنند باید ادامه تحصیل دهند و مدارک عالی رتبه کسب کنند . اغلب افرادی قصد ورود به دانشگاه دارند با اساتید دوران مدرسه و پیش دانشگاهی خود روابط بهتر و صمیمانه تری دارند .

افراد دارای مشاغل عالی رتبه اغلب می گویند که اساتید آن ها تاثیر بسیاری در انتخاب شغل آن ها داشته است و باعث موفقیت آن ها شده اند . در نتیجه لازم به ذکر است بدانید که معملمان ، اساتید و افراد موفق پیرامون شما می توانند در انتخاب شغل شما تاثیر بگذارند و مسیر موفقیت را به شما نشان دهند .

جامعه و دیدگاه های مختلف تاثیرات بسیاری می تواند در انتخاب شغل و پیشرفت شما داشته باشد . به طور مثال اغلب افراد فکر می کنند که مشاغلی مانند مهندسی یا وکالت تنها مختص به آقایان است و خانم ها نمی توانند در این مشاغل موفق شوند . البته می توان گفت پیشرفت خانم ها در مشاغلی که تحت اختیار مردان است ، بسیار کم است و همچنین درآمد کمتری نسبت به آقایان برای آن ها در نظر می گیرند . بنابراین زنان به ندرت این مشاغل را انتخاب می کنند . اما مشاغلی همچون پرستاری و معلمی اغلب در انحصار زنان بوده است و زنان در این مشاغل راحت تر می توانند موفق شوند و اکثر خانم ها در انتخاب شغل ، مشاغلی را انتخاب می کنند که بتوانند در آن ها موفق شوند .

سوالات متداول

۱- ✔️ چرا انتخاب شغل مناسب اهمیت دارد ؟

✔️ امروزه به دلیل وضعیت جامعه اغلب افراد به دنبال شغل مناسب بوده و همچنین سعی در پیدا کردن شغل مورد علاقه خود هستند ، در متن مقاله در این مورد بیشتر به جزئیات اشاره شده است .

۲- ✔️ چه عواملی در انتخاب شغل تاثیرگذار می باشد ؟

✔️در واقع عوامل مختلفی همچون خانواده ، ویژگی های شخصیتی فرد ، اساتید و غیره در انتخاب شغل تاثیرگذار بوده است که در متن مقاله بیشتر توضیح داده شده است .

۳- ✔️ جامعه چطور می تواند در انتخاب شغل تاثیرگذار باشد ؟

✔️ به طور مثال شاید شنیده باشد که زن ها در کارهایی که مختص به زن ها است نمی توانند موفق باشند به همین کار مردانه برای زن ها کمتر است . در متن مقاله در مورد جزئیات بیشتر توضیح داده شده است .

برای مشاوره انتخاب شغل

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره زیر تماس بگیرید:  

تماس با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۶۶۷ از کل کشور  

پاسخگویی از ۸ صبح تا ۵ عصر حتی ایام تعطیل

انتخاب شغل

    نظرات بسته شده اند