برس بدن


برس بدن

برس بدن که به عنوان برس خشک بدن هم شناخته میشود از موهای زبر طبیعی ساخته شده است و شما میتوانید با استفاده از آن، بدن خود را برس بکشید.


برس بدن

فواید برس خشک بدن

آیا به دنبال بهترین راه برای از بین بردن سلولیت پوست هستید؟ با توجه به تحقیقات جدید انجام گرفته توسط دانشگاه ساندرلند و بی بی سی، برس کشیدن بدن با یک برس سخت بسیار موثر و مفید است و افراد گزارش کرده‌اند که سلولیت آن‌ها تا ۲۶٪ کاهش یافته است. سایر تکنیک‌های محبوب مانند ورزش و کرم‌ها هم بیش از ۱۰٪ سلولیت را از بین می‌برند! در این مطلب به شما نشان می‌دهیم که برس کشیدن بدن چگونه انجام شود و برس خشک بدن چه فوایدی برای بدن دارد؟

برس بدن چیست؟

برس بدن که به عنوان برس خشک بدن هم شناخته می‌شود از موهای زبر طبیعی ساخته شده است و شما می‌توانید با استفاده از آن، بدن خود را برس بکشید. این برس به شما کمک می‌کند تا سلول‌های مرده پوست را از بین ببرید و پوست را بهبود بخشید. در واقع برس خشک بدن سلولیت پوست را مورد هدف قرار می‌دهد. این روش از صدها سال پیش قابل استفاده بوده است و برای کمک به تحریک گردش خون و شروع سوخت و ساز بدن ضروری است.

مزایای استفاده از برس بدن چیست؟

مزایای سلامتی بسیاری در ارتباط با برس خشک بدن وجود دارد. پوست بزرگترین عضو بدن است و نقش مهمی در کمک به حذف سموم بدن دارد. به همین دلیل بسیار مهم است که لایه‌های بالایی پوست (اپیدرم) را به طور مرتب از سلول‌های مرده پاک کنید (سلول‌هایی که منافذ را مسدود می‌کنند و باعث می‌شوند که پوست بیش از حد انباشته شود). هر روز با یک برس خشک، بدن خود را برس بکشید و فواید زیر را مشاهده کنید:

پوست را لایه برداری می‌کند

برس خشک بدن، از طریق لایه‌برداری فیزیکی بسیار شبیه اسکراب‌های معمولی عمل می‌کند و پوست را لایه‌برداری می‌کند. موی برس می‌تواند سلول‌های خشک و مرده پوست را از بین ببرد، در نتیجه باعث صافی و نرمی پوست می‌شود. برس کشیدن بدن به صورت دستی سلول‌های خراشیده، خشن و پوسته پوسته را از بین می‌برد. علاوه براین برس زدن پوست باعث احیای پوست می‌شود و به برطرف کردن چین و چروک ریز کمک می‌کند. این نوع لایه‌برداری روش خوبی برای آماده سازی پوست برای قرار گرفتن در معرض آفتاب و برنزه شدن است.

گردش خون را افزایش می‌دهد

برس زدن بدن موجب گردش خون می‌شود و پوست شفاف‌تر و درخشان‌تر میشود، هر چند به طور موقت.

باعث تقویت و انرژی می‌شود

شاید این به دلیل افزایش گردش خون باشد، شاید این احساس فقط برای چند دقیقه بعد از برس کشیدن باشد، اما اکثر افراد بعد از یک جلسه برس بدن احساس تقویت و انرژی می‌کنند. هیچ برس خشکی این احساس خوب بر پوست را انکار نمی‌کند.

سیستم لنفاوی را تحریک می‌کند و سموم را از بدن حذف می‌کند

سیستم لنفاوی بخش عمده‌ای از سیستم ایمنی بدن است. این سیستم از اندام‌ها و گره‌های لنفاوی، کانال‌ها و عروق‌هایی تشکیل شده است که لنف را در سراسر بدن حمل می‌کنند. بسیاری از این عروق لنفاوی درست در زیر پوست قرار دارند. طرفداران برس خشک ادعا می‌کنند که برس کشیدن منظم بدن باعث تحریک جریان طبیعی لنفاوی بدن می‌شود و بدن را به طور طبیعی سم زدایی می‌کند. در واقع سیستم لنفاوی در مقابل عفونت‌ها به بدن کمک می‌کند. مایع‌ها از طریق این سیستم جریان می‌یابند و از طریق گره‌های لنفاوی فیلتر می‌شوند. اگر شما بیمار هستید یا در معرض سموم قرار گرفته‌اید، ممکن است این سیستم از بین رفته باشد یا مسدود شده باشد، به همین دلیل هنگام سرماخوردگی گره‌های لنفاوی متورم می‌شوند. در واقع برس خشک به انتشار سموم بدن از طریق عروق کمک می‌کند. موهای موجود در برس، منافذ را تحریک می‌کنند و آن‌ها را باز می‌کنند. این باعث می‌شود که بدن به راحتی عرق کند که به نوبه خود مقدار سموم از طریق سیستم لنفاوی را کاهش می‌دهد. البته تحقیقات کمی برای حمایت از این ادعا وجود دارد.

باعث آرامش می‌شود

برس خشک مانند ماساژ موجب آرامش فرد می‍شود. برای به دست آوردن مزایای بیشتر این کار را در فضای تاریک و آرام انجام دهید.

مایعات تجمع یافته در بدن را دفع می‌کند

زمانی که با برس خشک، پوست خود را برس می‌کشید این کار باعث دفع مایعات اضافی بدون مصرف داروهای ادرارآور از بدن می‌شود. به این ترتیب تورم بخش‌های مختلف بدن مانند پاها یا شکم برطرف می‌شود و التهاب مفاصل نیز بهبود می‌یابد.

سلولیت را درمان می‌کند

سلولیت نوعی بیماری است که بیشتر بر زنان تاثیر می‌گذارد. سلولیت در واقع همان پوست پرتقالی شکلی است که به دلیل وجود سلول‌های چربی زیر پوست یا همان لایه اپیدرم ایجاد می‌شود. علت این بیماری به طور کامل شناخته نشده است. تحقیقات نشان داده است که ماساژ می‌تواند موقتا ظاهر سلولیت را کاهش دهد. بعضی متخصصان ادعا می‌کنند که برس خشک هم می‌تواند ظاهر سلولیت را کاهش دهد، زیرا اثرات آن بر بدن مشابه اثرات ماساژ است. هیچ گونه اطلاعات علمی برای حمایت از این نظریه وجود ندارد و درمان شناخته شده‌ای توسط پزشکان ارائه نشده است.

چند سوال درباره برس خشک بدن

قبل از اینکه شروع کنید: یک برس با موهای طبیعی انتخاب کنید.

چه هنگام مناسب‌تر است: بهترین زمان برای برس بدن قبل از دوش صبح است. زیرا برس کشیدن در این زمان باعث افزایش جریان خون و کمک به بیداری خواهد شد.

چقدر طول می‌کشد؟ هر روز صبح کافی است ۳ دقیقه به بدن خود برس بکشید. این کار به بهبود گردش خون کمک می‌کند و باعث حذف مایعات اضافی از بدن می‌شود، به طوری که پوست شما تازه، سالم و جوان می‌شود.

بهترین عملکرد چیست: برای کسب نتایج بهتر، برس کشیدن را از پاهای خود شروع کنید و در یک حرکت سریع و سبک پاها را به سمت بالا برس بزنید. هنگامی که می‌خواهید شکم خود را برس بزنید، از یک حرکت چرخشی دایره‌ای استفاده کنید. از ضربه‌های کوچک و فشار ملایم برای تشویق گردش خون و جریان لنفاوی استفاده کنید و همیشه از نوک انگشتان خود به سمت شانه‌ها و قلب خود برس بکشید. توجه ویژه‌ای به مناطق تحت تاثیر سلولیت داشته باشید، اما مناطق مستعد به حساسیت یا صورت را برس نکشید. برای برس کشیدن بدن از یک برس فیبر طبیعی با یک دسته بلند استفاده کنید. دسته بلند کمک خواهد کرد که تمام قسمت‌های بدن را برس بکشید. برای برس کشیدن این مراحل را دنبال کنید:

۱- از پای خود شروع کنید و به سمت بالا حرکت کنید. ۲- پوست خود را با استفاده از حرکات عرضی و دایره‌ای در جهت عقربه‌های ساعت برس بکشید. ۳- از فشار کم برای پوست‌های نازک‌تر و حساس‌تر و از فشار سخت برای پوست‌های ضخیم‌تر مانند کف پاها استفاده کنید. ۴- بعد از اینکه پاها، زانوها و بخش‌های میانی بدن را برس کشید، دست‌های خود را برس بکشید. دستها باید به سمت بالا باشد و به سمت زیربغل برس بکشید. ۵- بعد از برس خشک بدن، یک دوش خنک بگیرید این کار به از بین بردن خشکی پوست کمک می‌کند. ۶- پس از حمام کردن، پوست خود را خشک کنید و با یک روغن طبیعی گیاهی، مانند روغن زیتون یا نارگیل، پوست خود را مرطوب کنید. هنگامی که برس خشک را روی بدن می‌گذارید بهتر است ابتدا با برس نرم شروع کنید. همانطور که از آن استفاده می‌کنید، می توانید فشار را افزایش دهید. از برس کشیدن مناطق حساس و آسیب پذیر اجتناب کنید. این مناطق شامل موارد زیر می باشد: بثورات زخم‌ها بریدگی‌ها عفونت‌ها صورت خود را برس خشک نکشید، مگر اینکه از یک برس نرم‌تر برای این منظور استفاده کنید.

برای برس کشیدن به چه تجهیزاتی نیاز دارید؟

همه افراد برای برس خشک بدن به یک برس با فیبرهای طبیعی زبر نیاز دارند. این برس باید دسته بلندی داشته باشد تا به تمام قسمت‌های بدن برسد.

شما ممکن است بخواهید این کار را در حمام انجام دهید تا بتوانید پس از اتمام کار، بدن خود را به راحتی تمیز کنید. همچنین ممکن است بخواهید یک مرطوب کننده در دست داشته باشید، مانند روغن طبیعی.

شما می‌توانید یک برس خشک کمتر از ۱۰ دلار پیدا کنید. کیت‌های برس خشک نیز در دسترس هستند، گرچه کمی گران‌تر هستند.

برس خشک در فروشگاه‌های بهداشتی و یا آنلاین در دسترس است.

اگر نمی‌خواهید خودتان این کار را انجام دهید، می‌توانید یک آبگرم محلی پیدا کنید که این خدمات را ارائه می‌دهد. البته قبل ازاین کار از آنها بپرسید که برس‌ها را چگونه تمیز می‌کنند، سپس به آنها بگویید کدام قسمت از بدنتان را برس نکشند.

خطاهای احتمالی برس خشک بدن

در اکثر موارد، برس خشک بدن یک کار بسیار امن است که باید انجام شود. با این حال، قبل از اینکه شروع به برس کشیدن پوست خود کنید، چند نکته وجود دارد که باید آنها در ذهن به خاطر بسپارید.

برس خشک بدن می‌تواند پوست را تحریک کند

شایع‌ترین عارضه جانبی برس کشیدن بدن، خراش برداشتن پوست است. این وضعیت زمانی اتفاق می‌افتد که برس شما بیش از حد خشک است یا بیش از حد برس می‌کشید و یا پوست شما حساس است. در حالی که پوست شما ممکن است بعد از یک جلسه کمی صورتی شود، اما قطعا نمی‌خواهید قرمزی یا ساییدگی پوست را مشاهده کنید. پوست شما نباید سوزانده شود یا بعد از آن دچار خارش شود. برس خشک باید خوب باشد؛ اگر اینطور نیست، باید آن را عوض کنید.

برس خشک بدن می تواند پوست را خشک کند

برس خشک بدن می‌تواند پوست بدن را خشک کند. بنابراین بهتر است که بعد از یک جلسه برس خشک، از محصولات مرطوب کننده استفاده کنید تا از خشکی پوست جلوگیری شود.

نکاتی برای برس خشک بدن

– کل فرآیند برس کشیدن وقت زیادی نمی‌گیرد، حداکثر پنج دقیقه طول می‌کشد. بنابراین احساس نمی‌کنید که وقت زیادی را از دست می‌دهید. – هنگام برس کشیدن به سمت بالا یا به سمت قلب حرکت کنید. – هیچ توصیه‌ای مبنی بر تعداد جلسات کارآمد وجود ندارد. اگر پوست شما می‌تواند تحمل کند، می‌توانید هر روز این عمل را انجام دهید، وگرنه می‌توانید دو بار در هفته و یا بیشتر انجام دهید. – در هر قسمت از بدن تنها یک یکبار ضربه بزنید. در غیر این صورت، ممکن است باعث تحریک پوست شوید.

منبع: بلاگ بورسیکا

براشینگ بدن چیست؟ دستورالعمل برس‌کشیدن صحیح بدن

براشینگ بدن یا برس‌کشیدن بدن دقیقا به همان آسانی است که به نظر می‌آيد و تنها با داشتن یک برس مخصوص می‌توانید تمامی نقاط بدن خود  را برس بکشید. این روش براشینگ خشک نام دارد زیرا آن را در حمام یا زیر دوش آب انجام نمی‌دهید و در واقع پوست شما و برس هر دو کاملا خشک هستند.

براشینگ بدن چیست؟

البته برخی افراد قبل از براشینگ از اندکی روغن بدن نیز بر روی پوست خود استفاده می‌کنند.با اینکه امروزه براشینگ بدن یک روش جدید محسوب می‌شود اما در واقع ریشه‌ای کهن و دیرینه دارد. براشینگ در طب آیورودا (طب سنتی هندی) رایج بوده و در یونان باستان و ژاپن از این روش به منظور پاک‌سازی و زیبایی پوست بدن استفاده می‌کردند.

براشینگ بدن خشک گاهی اوقات به عنوان یک روش درمانی در چشمه‌های آب گرم نیز استفاده می‌شود، اما این یک روش ساده و بدون هزینه است که تنها با داشتن یک برس مناسب و صرف چند دقیقه زمان به راحتی می‌توانید آن را در خانه انجام دهید.

بیشتر بخوانید: درمان جوش بدن

فواید براشینگ بدن خشک

تحقیقات و مطالعات رسمی در زمینه براشینگ بدن خشک و تأثیرات آن بر پوست و بدن انجام نشده است اما متخصصان معتقدند که براشینگ می‌تواند فواید و اثرات مطلوبی به همراه داشته باشد که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم.

۱) لایه‌برداری پوست

براشینگ بدن خشک مشابه لایه‌بردار‌های فیزیکی رایج امروزی، پوست را لایه‌برداری می‌کند. مو‌های زبر برس، پوسته‌ها و سلول‌های مرده را برداشته و بعد از چند جلسه احساس لطافت و نرمی را در پوست خود احساس خواهید کرد.

۲) افزایش گردش خون

یکی دیگر از فواید براشینگ بدن ، افزایش گردش خون در بدن است که باعث می‌شود پوست هر چند موقتی، درخشان و شفاف‌تر جلوه کند.

۳) افزایش نشاط و انرژی

اینکه براشینگ پوست جریان خون در بدن را بهبود می‌بخشد و یک روش خود‌درمانی آسان و کوتاه‌مدت است، کاملا درست است اما ویژگی دیگری که مورد توجه بیشتر افراد قرار گرفته، حس نشاط و انرژی مضاعفی است که بعد از براشینگ در خود احساس می‌کنند.

عقاید غلط درباره‌ی براشینگ بدن

۱) تحریک سیستم لنفاوی

سیستم لنفاوی بخشی از سیستم ایمنی بدن است که وظیفه‌ عبور دادن مایع مفیدی به نام لنف را از میان بافت‌های بدن و از طریق شبکه‌ای از رگ‌ها بر عهده دارد. برخی ادعا دارند که براشینگ خشک می‌تواند باعث تحریک لنف‌های انباشته شده شود، البته هیچ‌ مطالعه‌ دقیقی برای اثبات این ادعا انجام نشده است و احتمال چنین بازخوردی تقریباً غیرممکن است.

اگرچه روش‌هایی همچون ماساژ تخلیه لنف وجود دارند که می‌توانند اثربخش باشند اما براشینگ فاقد چنین عملکردی است.

۲) سم‌زدایی بدن

امروزه پاک‌سازی بدن از سموم و مواد زائد بسیار مورد توجه قرار گرفته است. به نظر می‌رسد روش‌هایی همچون آبمیوه‌درمانی و یوگا گرم و به باور عده‌ای براشینگ خشک، باعث پاک‌سازی بدن می‌شوند. پوست ممکن است بزرگترین ارگان بدن باشد اما مهم‌ترین عضو سم‌زدا بدن نیست زیرا این وظیفه بر عهده‌ کبد و کلیه‌های شما بوده و متأسفانه نمی‌توانید با برس‌زدن پوست، سموم و مواد زائد را از بدن خارج کنید.

۳) بهبود گوارش

پوست هیچ ارتباطی با سیستم گوارش و هضم ندارد. بنابراین براشینگ نمی‌تواند کمکی به بهبود گوارش شما کند.البته ماساژ ملایم شکم ممکن است یبوست خفیف را بهبود بخشد بنابراین براشینگ که اثرات مشابه ماساژ روی بدن را دارد نیز ممکن است اثربخش باشد. اما به طور کلی، اگر مشگلی در هضم و گوارش خود دارید بهتر است آن را درمان کنید.

۴) بهبود سلولیت و غدد چربی

افزایش گردش خون موجب پف‌کردن پوست شده و باعث می‌شود تا سلولیت‌ها کمتر به چشم بیایند. براشینگ فقط یک درمان موقتی است بنابراین نمی‌تواند سلولیت‌ها را به طور دائم  بهبود بخشد. اگر سلولیت‌ها بعد از یک جلسه براشینگ از دید شما بهتر به نظر می‌رسند بسیار عالی است اما تا زمانیکه تجمع و تولید مجدد چربی ادامه دارد، براشینگ اثربخش نخواهد بود.

خطرات احتمالی

در بیشتر موارد براشینگ خشک یک روش بی‌خطر است اما با این حال قبل از انجام آن به چند نکته توجه کنید:

۱) می‌تواند پوست شما را تحریک کند

شایع‌ترین عوارض جانبی براشینگ خشک، تحریک پوست است و بیشتر به دلیل عواملی همچون استفاده از برس خیلی زبر، داشتن پوست حساس و یا برس‌کشیدن زیاد رخ می‌دهد. طبیعی است که بعد از براشینگ، پوست کمی صورتی شود اما نباید پوستتان را به گونه‌ای برس بکشید که دچار قرمزی و ساییدگی شود.

همچنین توجه داشته باشید که بعد از براشینگ، پوستتان نباید دچار سوختگی یا خراش شود. براشینگ باید حس خوبی به شما بدهد نه اینکه با انجام آن به سلامت شما آسیب برسد. البته اگر نتیجه‌ مطلوبی از این روش نگرفته و آسیبی به پوست شما وارد شده است به دلیل بی‌دقتی و نحوه‌ غلط انجام آن می‌باشد.

۲) می‌تواند باعث خشکی پوست شود

بعد از اتمام براشینگ استفاده از مرطوب‌کننده از اهمیت بالایی برخوردار است زیرا احتمال خشکی پوست بالا می‌رود.

۳)دقت کنید که براشینگ برای همه افراد مناسب نیست!

هرگز براشینگ را روی پوست‌هایی که دارای اگزما، پسوریازیس، جوش، زخم، آفتاب سوختگی و التهاب است انجام ندهید.ممکن است به دلیل داشتن پوست حساس بخواهید به طور کامل از انجام براشینگ صرف‌نظر کنید.

اما اگر احساس می‌کنید که پوست شما با براشینگ مکرر، ملتهب و حساس می‌شود ابتدا مدت زمان براشینگ و تعداد دفعات آن را کاهش دهید، اگر مجدد دچار التهاب شدید از انجام آن خودداری کنید.

یک برس مناسب چه ویژگی‌هایی دارد؟

چگونه براشینگ را به بهترین شکل انجام دهیم؟

با در دست داشتن یک برس مناسب آماده‌ انجام براشینگ می‌شوید. پروسه‌ برس‌زدن اصلاً پیچیده نیست و دلیلی ندارد تا درباره‌ نحوه صحیح انجام آن نگران باشید.

تنها با یک‌بار انجام دادن به سادگی آن پی خواهید برد. به پیشنهاد برخی از کاربران، به دلیل خاصیت انرژی‌دهنده و نشاط‌آوری براشینگ آن را به هنگام صبح انجام دهید نه قبل از خواب. اما در حقیقت هر زمان که راحت‌تر بودید می‌توانید براشینگ خود را شروع کنید.

چند نکته مهم که به انجام بهتر براشینگ کمک می‌کنند

بیشتر بخوانید: پیلینگ بدن چیست؟

توصیه نهایی

براشینگ خشک یک روش تسکین‌دهنده و آرام بخش است که باعث نرمی و لطافت پوست می‌شود. برای اینکه این نتایج را برای شما نیز داشته باشد، مهم است که در طول براشینگ با ملایمت رفتار کنید زیرا با برس‌زدن‌های تند و خشن نه تنها به نتایج بهتری نخواهید رسید بلکه باعث آسیب و حساسیت در پوست خود خواهید شد.

نسبت به نتیجه‌ کار واقع‌‌بین باشید. براشینگ یک روش خوب و اثربخش است اما یک درمان قطعی نیست. اگر پوستتان با این روش سازگار است، براشینگ یک روش عالی و آسان می‌باشد که می‌توانید آن را به برنامه مراقبتی پوست خودتان اضافه کنید.

برای اینکه پوست خود را بهتر بشناسید و راه های مراقبت از آنرا بیاموزید کیوت مگ را دنبال کنید

منبع:

۱. لایه‌برداری پوست ۲. افزایش گردش خون ۳. افزایش نشاط و انرژی

خیر، هرگز براشینگ را روی پوست‌هایی که دارای اگزما، پسوریازیس، جوش، زخم، آفتاب سوختگی و التهاب است انجام ندهید.

۱. می‌تواند پوست شما را تحریک کند ۲. می‌تواند باعث خشکی پوست شود

مطالب مرتبط

مراقبت از پوست کودک؛ راهکار و روش‌های مرسوم برای سنین مختلف

واریس صورت چیست؟ علائم، دلایل و روش درمان

اسکوم تراپی چیست؟ بررسی فواید، تکنیک‌ها و هزینه‌ها

دیدگاه کاربران

۱۱ دیدگاه برای براشینگ بدن چیست؟ دستورالعمل برس‌کشیدن صحیح بدن

majik

خیلی خوب بود استفاده کردم از مطالبتون

برس بدن

    نظرات بسته شده اند