علت قفل شدن فک


علت قفل شدن فک

شماره مشاوره تلفنی رایگان ۰۲۱۶۶۵۱۶۷۰۴ | ۸ نشانه قفل شدن فک که باید بدانید |۴ نکته ساده برای پیشگیری از قفل شدن فک | ۵ عامل که سبب قفل شدن فک میشوند


قفل شدن مفصل فک | علل، علائم، تشخیص و روشهای درمان خانگی و پزشکی دوشنبه, ۲۵ فروردين ۱۳۹۹ ساعت ۰۶:۰۳

مطالعه این مطلب ۴ دقیقه زمان نیاز دارد

دسترسی سریع به عناوین این مطلب

چکیده مطلب

اگر در هنگام جویدن غذا، باز کردن دهان، صحبت کردن و یا خمیازه کشیدن با مشکل مواجه شده‌اید و احساس قفل شدن فک داشته باشید، ممکن است از خود بپرسید که علت قفل شدن فک چیست؟ شاید به مرور زمان و یا به طور غیر منتظره متوجه گیر کردن فک و یا باز نشدن فک خود شده باشید و دچار نگرانی‌های جدی در مورد سلامت دهان و دندان خود شده باشید و به دنبال دانستن دلایل قفل شدن فک خود هستید. علت قفل کردن فک چیست؟ راه‌های تشخیص و گزینه‌های درمانی آن کدام‌اند؟ علائم و عوارض آن کدام‌اند؟ در این مطلب از دکتر لبافی تمام اطلاعات لازمی که باید در این باره بدانید، ارائه شده است. پس تا انتهای آن همراه ما باشید.

قفل شدن فک چیست؟

قفل شدن فک عارضه ای است که سبب ناتوانی در باز کردن درست دهان می‌گردد که این ایراد در ناحیه مفصل فک، بیمار را با مشکلاتی از جمله درد در ناحیه فک پایین، ایجاد مشکل در غذا خوردن، درد در ناحیه گوش و مشکلاتی جهت صحبت کردن و … رو به رو می‌کند. لازم به ذکر است که مفصل فک نوعی مفصل لولا بوده که سبب ارتباط بین فک بالا و پایین می‌شود.

قفل شدن فک نشانه چیست؟

TMJ یا مفصل گیجگاهی فکی مسئول اتصال فک به جمجمه است که درست در کنار هریک از گوش‌ها قرار گرفته و به فرد این امکان را می‌دهد که بتواند دهان خود را برای صحبت کردن، جویدن و خمیازه کشیدن حرکت دهد. تجربه مشکلاتی مانند قفل شدن فک هنگام خمیازه، درد فک بعد از بیدار شدن از خواب، صدا دادن و قفل شدن فک می‌تواند نشان دهنده اختلال در عملکرد مفصل گیجگاهی فکی که معمولاً با نام TMJ و یا TMD شناخته می‌شود، باشد. این عارضه اغلب زمانی رخ می‌دهد که ضربه‌ای به صورت و یا مفصل وارد شود و مفصل دچار التهابات و یا مسائلی از این قبیل شده باشد.

علل قفل شدن فک

مشکل قفل شدن فک می‌تواند دلایل متعددی داشته باشد که در ادامه به آنها اشاره شده است:

استرس

اختلال در مفصل گیجگاهی یا TMD

جویدن بیش از اندازه

روماتیسم مفصلی

استئوآرتریت

علائم قفل شدن فک

در رابطه با علائمی که در قفل شدن فک وجود دارد می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

قفل شدن فک پایین

صدا دادن فک پایینٰ

گوش درد

سر درد

درد عضلات به هنگام صبح

مشکل به هنگام غذا خوردن

مشکل در صحبت کردنٰ

آسیب

تشخیص قفل شدن فک

پزشک معالج برای تشخیص علت قفل شدن فک، ابتدا معاینه فیزیکی را انجام می‌دهد و سوابق پزشکی بیمار را بررسی می‌کند. پزشک ابتدا سؤالاتی را درباره احتمال وارد شدن ضربه به صورت، انجام خدمات درمانی دندانپزشکی و … می‌پرسد و همچنین وجود علائمی را که می‌توانند نشان دهنده ناهنجاری در استخوان‌ها و یا بافت فک باشند را مورد بررسی قرار می‌دهد. علاوه بر این ممکن است انجام آزمایش‌ها و تصویربرداری‌هایی از جمله سی تی اسکن و MRI برای کمک به تشخیص و یا رد علل ایجاد تریسموس تجویز شود.

روشهای درمان خانگی قفل شدن فک

اگر مفصل فک و دهان شما دچار مشکلاتی شود، برای تشخیص راه درمان آن حتما باید به مطب دندانپزشکی مراجعه کنید. اما با عواملی مانند تغییر دادن سبک زندگی و رعایت نکاتی که در ادامه مقاله بیان می‌شوند، می توانید از ایجاد مشکلات ناشی از قفل شدن فک جلوگیری کنید. درمان قفل شدن فک در خانه، عبارت‌اند از:

رعایت کردن در هنگان غذا خوردن

استفاده از محافظ دهان

استفاده از کیسه آب گرم

ماساژ دادن و ورزش دادن فک

روشهای پزشکی درمان قفل شدن فک

در صورتی که مفصل فک و دهان شما دچار مشکلاتی مانند درد فک در هنگام صحبت کردن و غذا خوردن شد، حتما باید به مطب دندانپزشکی مراجعه نمایید و راه حل درمانی را دنبال کنید. این راه حل‌ها شامل موارد زیر هستند:

استفاده از دارو به تجویز دندانپزشک

جراحی

آرتروسنتز

آرتروسکوپی

جراحی مفصل باز

آرتروسکوپی برای قفل شدن فک

قفل شدن فک با توجه به علت ایجاد آن دارای روش‌های درمانی مختلفی است. یکی از این روش‌ها آرتروسکوپی است. این نوع جراحی غیر تهاجمی است و با ایجاد سوراخ کوچکی در جلوی گوش انجام می‌شود. جراح دستگاه آرتروسکوپ را که شامل یک لوله باریک و ابزار کوچک جراحی و لنز بسیار کوچک است را از طریق برش کوچکی وارد مفصل فک نموده اصلاحات لازم را انجام می‌دهد.

ورزش برای قفل شدن فک

یکی از روش‌هایی که در کاهش التهاب و درد ناشی از تریسموس مؤثر است، انجام تمرینات ورزشی است. در ادامه چند ورزش برای باز شدن فک را آموزش داده‌ایم که توصیه می‌شود آنها را چند بار در طول روز انجام دهید و پیش از شروع این تمرینات عضلات فک خود را با انجام حرکات دایره‌ای با انگشتان دست به مدت ۳۰ تا ۴۰ ثانیه ماساژ دهید.

قفل شدن فک بعد از جراحی دندان عقل

یکی از مشکلات شایعی که معمولاً پس از جراحی دندان عقل برای بیماران اتفاق می‌افتد، قفل شدن فک و باز نشدن کامل دهان است. علت باز نشدن فک بعد از کشیدن دندان عقل می‌تواند تزریق مواد بی حسی پیش از انجام جراحی باشد. این مشکل که تریسموس نامیده می‌شود باعث می‌شود که بیمار نتواند دهان خود را به راحتی باز کند و در واقع موجب ایجاد احساس درد هنگام باز کردن دهان می‌شود و تکلم و غذا خوردن فرد را دشوار می‌کند. این عارضه همچنین با احساس درد در ناحیه گردن و پشت سر همراه است و در برخی موارد نیز ممکن است بیمار هنگام باز کردن دهان صدای کلیک در ناحیه فک خود احساس کند. لازم است بدانید که بروز این عارضه در چند روز اول پس از جراحی و احساس درد و ناراحتی در ناحیه فک امری طبیعی است و جای نگرانی ندارد. اما چنانچه برای مدت زمان طولانی باقی بماند و درد آن بهبود نیابد، توصیه می‌شود که این مشکل را با دندانپزشک خود در میان بگذارید.

قفل شدن فک بعد از عصب کشی

یکی از عوارضی که ممکن است بیماران پس از عصب کشی دندان تجربه کنند، قفل شدن فک است. باز ماندن دهان برای مدت زمان طولانی حین انجام عصب کشی دندان می‌تواند علت باز نشدن فک پس از جراحی باشد. همچنین دیگر علت قفل شدن دهان ممکن است تزریق مواد بی حسی باشد. این عارضه به طور معمول موقتی است و درد ناشی از آن با مصرف داروهای مسکن، قرار دادن حوله و یا کمپرس گرم بر روی فک و مصرف غذاهای نرم بهبود می‌یابد.

عوارض قفل شدن فک

تریسموس مشکلی است که با ایجاد عوارض مختلف کیفیت زندگی فرد را تحت تأثیر قرار می‌دهد. در ادامه برخی از عوارض آن را بیان کرده‌ایم:

مشکلات مربوط به بهداشت دهان و دندان

مشکلات مربوط به استفاده از دندان مصنوعی

سوء تغذیه

سلولیت

روشهای پیشگیری از قفل شدن فک

برای پیشگیری از قفل شدن فک‌ها و جلوگیری از این مشکل باید موارد زیر را رعایت کنید:

سؤالات متداول

علت قفل شدن فک سمت چپ چیست؟

علت قفل شدن فک در خواب چیست؟

دلیل قفل شدن ناگهانی فک چیست؟

برای درمان گرفتگی فک چپ چه کنم؟

آیا درمان قفل شدن فک در طب سنتی ممکن است؟

علت تق تق کردن فک و صدا دادن آن چیست؟

قفل شدن فک در تشنج به چه دلیل اتفاق می‌افتد؟

دکتر فاطمه لبافی

دکتر فاطمه لبافی فارغ التحصیل رشته دندانپزشکی در سال ۱۳۶۷ از دانشگاه شهید بهشتی می باشند. ایشان از سال ۱۳۸۳ همکاری خود را با بیمارستان میلاد آغاز نمودند و در حال حاظر به عنوان دندانپزشک و مسئول فنی بخش دندانپزشکی بیمارستان میلاد مشغول به کار می باشند. دکتر فاطمه لبافی در سال ۱۳۹۷ از سوی قائم مقام مدیر عامل به عنوان دندانپزشک برگزیده بیمارستان میلاد انتخاب و مورد تقدیر قرار گرفتند. در کلینیک دندانپزشکی دکتر فاطمه لبافی واقع در ستارخان از معتبرترین و با کیفیت ترین تجهیزات برای درمان بیماران استفاده می شود و هدف اصلی در این کلینیک بهبودی کامل و رضایت بیماران می باشد.

علت سفت شدن فک چیست و چطور آن را درمان کنیم؟

سفت شدن فک می‌تواند برای سایر قسمت‌های بدن مثل سر، گوش، دندان، صورت و گردن درد ایجاد کند. شدت درد ناشی از سفت شدن ناگهانی فک اغلب با درد شدید، ضربان‌دار و حساسیت همراه است. زمان خمیازه کشیدن و یا جویدن غذا درد فک بیشتر می‌شود. محل درد هم در افراد یکسان نیست. اگر فک شما بیش از حد سفت شده است، احتمالا از دو سمت صورت، فک، بینی، دهان یا گوش احساس ناراحتی و درد می‌کنید. برای درمان ابتدا باید علت سفت شدن فک را بدانید. به همین دلیل این مطلب را در وب سایت دکتر سزاوار منتشر کردیم تا از دلیل این عارضه مطلع شوید. پس تا انتهای این مطلب با ما همراه شوید.

علائم سفت شدن و قفل شدن ناگهانی فک

سفت شدن فک با علائم مشخصی همراه است که عبارتند از:

علت سفت شدن فک ، قفل شدن ناگهانی فک به ۷ دلیل اتفاق می‌افتد. این دلایل عبارتند از:

TMD یا اختلالات مفصل گیجگاهی باعث ایجاد درد شدید در ناحیه مفصل فک و عضلات اطراف آن می‌شود. این عارضه با قفل شدن ناگهانی فک در یک مفصل و یا هر دو مفصل گیجگاهی فک بروز می‌کند. این استخوان در بین استخوان گیجگاهی و فک پایین قرار دارد.

عارضه TMD باعث بروز درد و ایجاد حساسیت برای لمس گوش، فک و صورت می‌شود. به نحوی که در زمان جویدن غذا به شدت احساس درد می‌کنید. حتی در این زمان صدای تکان خوردن استخوان فک هم به گوش‌تان می‌رسد. البته درد ناشی از این عارضه و سفت شدن استخوان فک موقتی است و با مراقبت در منزل برطرف می‌شود.

ابتلا به استرس شدید

استرس شدید هم می‌تواند یک علت سفت شدن فک باشد. زمانی که میزان اضطراب شما بیش از حد می‌شود، ممکن است به طور ناخواسته فک بالا و پایین را به هم فشار دهید. دندان قروچه هم از علائم عصبانیت شدید است. این حالت‌ها بیشتر در زمان خواب اتفاق می‌افتد و فک را درگیر می‌کند. در واقع بدون اینکه آگاهی داشته باشید، فک سفت می‌شود.

احساس گرفتگی در فک و درد شدید در زمان خواب به دلیل استرس باعث بیداری می‌شود. اما تبعات آن در زمان صحبت کردن و غذا خوردن خود را نشان می‌دهد.

البته سفت شدن فک به دلیل استرس با علائم دیگری از جمله سردردهای تنشی هم همراه می‌شود.

ابتلا آرتروز (OA)

آرتروز بیشتر در مفاصل دست و پا بروز می‌کند. در موارد نادری هم ممکن است در مفاصل گیجگاهی بروز کند. این عارضه مفصلی باعث به تحلیل رفتن غضروف‌های استخوان‌های فک می‌شود. در نتیجه دچار تنگی فک شده و احساس درد شدیدی به شما دست می‌دهد. آرتروز قدرت تکان دادن استخوان فک را از بین می‌برد. البته این بیماری بیشتر در افراد مسن دیده می‌شود.

دندان قروچه یا ساییدن دندان‌ها روی هم

یک علت سنگین شدن فک هم می‌تواند در نتیجه فشردن دندان‌ها به هم ایجاد شود. البته استرس تنها عامل دندان قروچه نیست. بلکه گاهی نامرتب بودن دندان‌ها و عادت شخصی باعث بروز چنین عارضه‌ای می‌شود. دندان قروچه ممکن است در خواب و یا بیداری اتفاق بیفتد. در هر صورت نسبت به آن آگاهی کامل را ندارید.

علت سفت شدن فک با دندان قروچه باعث احساس درد در ناحیه فک بالا و پایین، گردن و صورت می‌شود. البته اگر سنگین شدن فک به دلیل دندان قروچه باشد، باعث سر درد و گوش درد شدید می‌شود.

جویدن بیش از حد

یک علت سفت شدن فک ، جویدن بیش از حد غذا با دندان است. البته این عادت در افراد به ندرت دیده می‌شود. اما جویدن آدامس رایج‌ترین ماده غذایی است که شما را برای جویدن بیشتر وادار می‌کند. نتیجه آن هم سفت شدن فک پایین خواهد بود.

آرتریت روماتوئید (RA)

یک علت قفل شدن ناگهانی فک ابتلا به نوعی اختلال التهابی خود ایمنی است. این بیماری که در علم پزشکی با نام روماتوئید (RA) نامیده می‌شود، بر روی عضلات و مفاصل تاثیر می‌گذارد. . این عارضه باعث آسیب به مفصل فک و نواحی اطراف آن می‌شود. همچنین یکی از عوامل از بین رفتن استخوان فک است.

سفت شدن فک در بیماری روماتوئید با از دست دادن قدرت تنفس با بینی هم می‌شود. برای درمان تنگی فک باید حتما به متخصص جراحی فک و صورت مراجعه کنید.

ابتلا به کزاز

کزاز یک بیماری عفونی کشنده است که در سنین کودکی همه واکسن آن را دریافت می‌کنند. با این حال اگر کسی به هر دلیلی این واکسن را دریافت نکند و به این بیماری مبتلا شود، قدرت تکان دادن فک خود را از دست می‌دهد. هر چند امروزه این بیماری به ندرت دیده می‌شود.

آیا سفت شدن فک خطرناک است؟

همان‌طور که در مطلب اشاره کردیم، علت سفت شدن فک در افراد یکسان نیست. اگر علت ابتلا به این عارضه را پیدا کنید، به راحتی می‌توان آن را درمان کرد. راه‌هایی نیز برای برطرف کردن گرفتگی استخوان فک در خانه وجود دارد. بهترین روش‌ها عبارتند از:

باز کردن فک با دست

برای اینکه گرفتگی استخوان فک را از بین ببرید، به آرامی حرکاتی را برای باز و بسته کردن دهان انجام دهید. این حرکت به گرم کردن استخوان فک کمک می‌کند. سپس انگشتان خود را در بالای چهار دندان جلویی قرار دهید. حالا انگشتان را به سمت پایین بکشید تا فک شما به سمت پایین حرکت کند و دهان باز شود. اما این کار را به آرامی انجام دهید که باعث درد و ناراحتی نشود. سه بار این روش را تکرار کنید.

روش کشش مفصل فک

اگر علت سفت شدن فک مشخص باشد، با ورزش کشش مفصل هم می‌توانید روند درمان را سرعت ببخشید. برای این کار نوک زبان خود را در سقف دهان قرار دهید به طوری که در پشت دندان‌های جلویی فک بالا قرار بگیرد. با زبان فشار ملایمی به فک وارد کنید و سعی کنید تا جایی که احساس درد نمی‌کنید، دهان را باز کنید و سپس به آرامی ببندید. هر جا که احساس درد کردید، دست نگهدارید. این روش را ۱۰ بار تکرار کنید.

تمرین کشش لبخند

یکی دیگر از روش‌های برطرف کردن قفل شدن ناگهانی فک انجام کشش لبخند است. اگر علت ابتلا به این عارضه استرس شدید باشد، با کمک این روش می‌توانید به راحتی آن را درمان کنید. کشش لبخند به این معناست که به آرامی لبخند بزنید و دهان را به انداز ۱ سانتی‌متر باز کنید. از طریق دهان نفس بکشید و سپس در حالی که دهان باز است و در حال لبخند زدن هستید، نفس را آزاد کنید. این روش را ۱۰ بار تکرار کنید.

تغییرات رژیم غذایی برای درمان فک

افرادی که به محدودیت دربازکردن فک مبتلا هستند  خوردن غذای سفت برایشان سخت است. جویدن بیش از حد غذا برای این افراد باعث سفت شدن فک می‌شود. برای همین توصیه می‌شود این افراد فقط غذاهای نرم بخورند.

خوردن انواع اسموتی، آبمیوه، ماست و پنیر توفو در مدتی که به این عارضه مبتلا هستید، می‌تواند باعث بهبود وضعیت استخوان‌های فک شود. در عین حال از جویدن آدامس و یا غذاهایی که به جویدن زیادی نیاز دارند، خودداری کنید.

استفاده از محافظ دهان

یکی از راه‌های پیشگیری  ودرمان سفتی بافتهای عضلانی ، استفاده از محافظ دهان  (Bi e gua d)است که به دو نوع نرم وسخت تقسیم میشوندکه بسته به نیاز وبه تشخیص پزشک ممکن است هر یک به کار گرفته شودالبته استفاده از محافظ اکلوزالی پس از دارودرمانی باداروهای شل کننده عضلانی خواهدبودضمنا استفاده از کمپرس گرم نیزمفیدفایده است

مراجعه به متخصص فک و صورت

اگر علت سفت شدن فک مشخص نباشد، نمی‌توانید در خانه برای درمان اقدام کنید. در چنین شرایطی مراجعه به متخصص جراحی فک و صورت ضرورت دارد. بی‌توجهی به این موضوع حتی ممکن است به استخوان فک و دندان‌ها آسیب جدی وارد کند. طبق گفته دکتر مهدی سزاوار متخصص جراحی فک و صورت در تهران، ابتدا باید دلیل ابتلا به این عارضه مشخص شود.

سپس متخصص  جراحی فک و صورت با توجه به نوع عارضه اقدام به درمان می‌کند. برای مثال اگر دلیل ابتلا به این عارضه تنگی استخوان فک باشد، چاره‌ای جز جراحی باقی نمی‌ماند. در چنین مواردی متخصص فک و صورت می‌تواند فک را با یک جراحی ساده به حالت نرمال برگرداند.

سایر روش‌ها برای درمان قفل شدن ناگهانی فک عبارت است از:

توجه داشته باشید که مصرف هر یک از این داروها تنها باید با تجویز متخصص جراحی فک و صورت انجام می‌شود. پس نباید به طور خودسرانه اقدام به مصرف دارو کنید. چون اساسا بیمار از دلیل اصلی سفت شدن فک اطلاع زیادی ندارد. تشخیص این بیماری بیشتر با کمک اشعه ایکس، تصاویر رادیولوژی و یا بررسی وضعیت جسمانی بیمار انجام می‌شود. سپس متخصص فک و صورت اقدام به تجویز دارو می‌کند.

در پایان

برای مشخص شدن علت سفت شدن فک و گرفتگی عضلات این ناحیه می‌توانید به یک متخصص  جراحی فک و صورت مراجعه کنید..

h ps:www.heal hli e.comheal h igh -jaw# akeaway

h ps:www.medical ews oday.coma icles325568#ou look

دکتر مهدی سزاوار

بهترین جراح فک، صورت و زیبایی تهران

علت قفل شدن فک

    نظرات بسته شده اند