فرانک خواننده


فرانک خواننده

فرانک زاپا، آهنگساز، نوازنده گیتار، خواننده، کارگردان سینما و طنزپرداز فرانک وینسنت زاپا F a k Vi ce Zappa آهنگساز، نوازنده گیتار، خواننده، کارگردان سینما و طنزپرداز آمریکایی است. او در طی ۳۳ سال فعالیت در زمینه موسیقی ثابت کرد که یکی از پرکارترین موسیقی دانان عصر خود بوده است. زاپا در طی زندگی خود […]


فرانک زاپا، آهنگساز، نوازنده گیتار، خواننده، کارگردان سینما و طنزپرداز

فرانک وینسنت زاپا F a k Vi ce Zappa آهنگساز، نوازنده گیتار، خواننده، کارگردان سینما و طنزپرداز آمریکایی است. او در طی ۳۳ سال فعالیت در زمینه موسیقی ثابت کرد که یکی از پرکارترین موسیقی دانان عصر خود بوده است. زاپا در طی زندگی خود بیش از ۶۰ آلبوم منتشر کرد که تقریبا تمام آنها شامل آثاری تازه بودند.

او یک نوازنده مشهور گیتار الکتریکی و دانش او در عرصه کار استودیویی در حد یک دایره المعارف فناوری استودیویی بود.زاپا پس از سال ۱۹۶۶ که اولین آلبوم خود را منتشر کرد، تمام آثار خود را شخصا تهیه و ضبط میکرد.

آثار او به واقع شامل هرگونه از موسیقی معاصر میشد و علامت مشخص آن معمولا ترکیبی هنری از موسیقی راک، پوچ گرایی، شوخیهای بی نزاکت و طنز نیشدار بوده است. به علاوه زاپا به عنوان یک کاشف استعدادهای هنری و رهبری سختگیرانه برنامه های امتحان از هنرمندان شهرت دارد.

زاپا در سراسر جهان به خصوص در ایالات متحده، انگلستان، ایتالیا، آلمان، هلند و اسکاندیناوی پیروان به شدت متعصبی دارد. آلبومهای او تاثیر بسیار زیادی بر گروههای دیگر داشته و آثار تحسین شده او توسط منتقدان، زاپا را در اواسط دهه ۷۰ و اوایل دهه ۸۰، با تک ترانه هایی از قبیل: Do ’ Ea The Yellow S ow، Da ci ’ Fool و Valley gi l به یکی از هنرمندان موج اصلی موسیقی تبدیل شد. زاپا همانطور که گفته هایش درباره بی ارزشی تجارت موسیقی برمی آید، هرگز نسبت به این مقام توجهی نداشت.

فرانک زاپا یکی از با استعدادترین و با سوادترین آهنگسازان دوران راک بود، موسیقی او ترکیبی از درک، دانش و نشانه قدردانی او از شخصیتهای موسیقی کلاسیک معاصر چون استراوینسکیIgo S avi sky 1971-1882 آهنگساز، پیانیست و رهبر ارکستر روس، اشتوکهاوزن Ka lhei z S ockhause متولد ۱۹۲۵، آهنگساز نوگرای آلمانیو ادگار وارز Edga d Va e’se 1965-1883 موسیقی دان فرانسوی، پدر موسیقی الکترونیک همراه با علاقه او به راک اند رول و دو-واپ اواخر دهه ۵۰ و همچنین موسیقی پاپ دهه ۷۰ که تحت تسلط گیتارنوازی سنگین راک قرار داشت، بود.

اما زاپا یک طنز پرداز نیز بود که ذخایر تمسخر و استهزا او تمامی نداشت و شوخ طبعی شریرانه او، حتا زمانی که اشعارش از تمام مرزهای سلیقه و ظرافت میگذشتند نیز، مایه خوشی طرفداران بی شمارش بود. در نهایت، زاپا شاید از پر محصول ترین تولیدکنندگان صفحه در دوران خود بود و تحت عنوان کمپانی شخصی خود Ba ki g Pumpki و همچنین تحت قراردادهایی با Rykodisc و Rhi o، حجم عظیمی موسیقی تولید کرد.

زندگی و دوران فرانک زاپا علاقه زاپا به موسیقی از دوران کودکی او آغاز شد و او تحصیل موسیقی را در مدرسه و همچنین در یک دوره فشرده شش ماهه در کالج چفی Chaffey College دنبال کرد. او توانست یکی دو فیلم کم خرج و موفق بسازد و از درآمد آن یک استودیو ضبط صدای کم خرج و محدود را خریداری نماید.زاپا در سال ۱۹۶۴ به یک گروه موسیقی محلی به نام Soul Gia s پیوست که در طی دو سال بعد به گروه The Mo he s تغییر نام داد و ترانه هایی با اشعار فرانک زاپا را اجرا میکرد.

این گروه در سال ۱۹۶۶ قراردادی با زیر مجموعه MGM به نام کمپانی Ve ve منعقد کرد و با تهیه کنندگی تام ویلسون Tom Wilso ، اولین آلبوم خود را منتشر کرد که شامل دو صفحه LP به نام F eak Ou ! بود. این مجموعه نشان دهنده علاقه زاپا به موسیقی جدی و پاپ و همچنین شوخ طبعی غریب او است. (نام گروه به اصرار کمپانی، The Mo he s Of I ve io ثبت شد)

آلبومهای بعدی بسط و توسعه تم اشعار و موسیقی آلبوم اول بودند و به سرعت منتشر شدند. برای مثال، در سال ۱۹۶۸، سه آلبوم آنها وارد چارتهای موسیقی شد: We’ e O ly i I fo he Mo ey (ما تنها برای پول اینجا هستیم) که آلبومی از گروه The Mo he s در به سخره گرفتن هیپی ها بود، Lumpy G avy آلبوم سولوی زاپا و یک ارکستر بود و C uisi g Wi h Rube he Je s (سفر دریایی با روبن و جتها) که در آن گروه، به شکلی نو موسیقی دو-واپ را اجرا کرده اند.

قسمتی از ساخته های فرانک زاپاتا

در اواخر دهه ۶۰، زاپا گروه را توسعه بخشید و بیشتر به سمت موسیقی بدون کلام جز- راک متمایل شد که در بیشتر آنها تکنیک گیتار نوازی عالی او به چشم می آید. با تمام اینها، زاپا در پایان دهه، گروه را منحل کرد.

البته در دهه ۷۰، زاپا نسخه جدیدی از گروه The Mo he s را تشکیل داد که خوانندگان اصلی آن مارک ولمن Ma k Volma ، خواننده سابق گروه Tu les و هوارد کایلن Howa d Kayla بودند. این مجموعه، گروه را به سوی کمدی درجه X سوق داد که به خصوص در آلبوم Fillmo e Eas : Ju e 1971 مشخص است، اما عمر آن کوتاه بود زیرا در طی یک اجرا در تئاتر Rai bow لندن، زاپا توسط یکی از هواداران مجنون خود از روی صحنه پرتاب و به شدت مجروح شد.

F a k Zappa Edga Va ese

زاپا در زمانی که دوران درمان خود را میگذرانید نیز چند آلبوم منتشر کرد و سپس گروه The Mo he s را که این بار خودش خوانندگی آن را بر عهده گرفته بود، تشکیل داد و آلبومهای پاپراک از قبیل Ove – i e Se sa io که در فهرست “پرفروشترین آلبومها تا کنون” جای گرفته است را، منتشر نمود.

در اواخر دهه ۷۰، زاپا تحت عنوان کمپانی خود به کار انتشار پرداخت که محصولاتش در بعضی موارد توسط شرکتهای بزرگ پخش میشد. او در این مدت توانسته بود پیروان فراوانی برای طنز و همچنین موسیقی پیچیده خود به دست آورد. (در واقع گروه زاپا زمینه تعلیم و تربیت را برای موسیقی دانان برجسته راک فراهم کرد، که میتوان آن را با تاثیر مایلز دیویس Miles Davis (1991-1926 نوازنده ترومپت، سرگروه و آهنگساز بسیار پرقدرت و تاثیر گذار موسیقی جز) بر نوازندگان جز یکسان دانست.)

در دهه ۸۰، زاپا حقوق آلبومهاب قبلی خود را به دست آورد و ابتدا به تنهایی و سپس تحت عنوان کمپانی Rykodisc به انتشار مجدد آنها پرداخت. او در سال ۱۹۸۸ به نوشتن زندگینامه خود پرداخت و عازم یک تور دور دنیا شد. این تور، به غیر از حضورهایی محدود در چکسلواکی، به دعوت رئیس جمهور آن واکلاو هاول ، Vaclav Havel در اواخر ۱۹۹۱ ، پایان اجراهای زنده او بود، زیرا زاپا به شدت با بیماری سرطان درگیر شده بود. با این وجود برنامه انتشار آلبوم او همچنان با سرعت پیش میرفت. زاپا در دسامبر سال ۱۹۹۳ درگذشت.

فرانک زاپا دو بار ازدواج کرد که ازدواج دوم با آدلاید گیل اسلوتمن Adelaide Gail Sloa ma ، تا زمان مرگش پایدار باقی ماند. گیل زاپا پس از درگذشت همسرش، اداره کار او را با راه اندازی یک کمپانی به نام شرکت خانواده زاپا Zappa Family T us در دست گرفت و آلبومهای منتشر نشده او را به سرانجام رسانید.

vh1.com e .wikipedia.o g

فرانک سیناترا خواننده و بازیگر افسانه‌ای امریکایی

فرانک سیناترا دبیرستانی بود که موفق شد اجرای زنده Bi g C osby هنرپیشه و خواننده اواسط قرن بیستم را ببینید. و این هدف زندگی‌اش را مشخص کرد.

فرانک سیناترا در سال ۱۹۱۵ در امریکا از خانواده‌ای ایتالیایی به دنیا آمد.

هنگامی که سیناترا دبیرستانی بود موفق شد اجرای زنده یکی از کارهای Bi g C osby هنرپیشه و خواننده اواسط قرن بیستم را ببینید. و این موضع باعث شد که او هدف و آرمان زندگی خودش را در هنر سینما و موسیقی پیدا کند. شروع به کارهای متفرقه برای کسب درآمد کرد و در آغاز فعالیت هنری به خواندن ترانه در تئاترهای غیرحرفه‌ای و گروه‌های کوچک موسیقی روی آورد به گونه‌ای که درآمد ابتدایی او حدود ۱۰ دلار یا یک وعده غذا برای هر روز کار در تئاتر بود.

در سال ۱۹۳۹ سیناترا به عنوان خواننده به استخدام گروه کوچک نوازنده ترمپت هری جیمز Ha y James در آمد.

این دو کنسرت‌های زیادی را با یکدیگر اجرا کردند تا اینکه هری جیمز با نوازنده ترومبون Tommy Do sey آشنا شد. و این باعث کمرنگ شدن نقش سیناترا در گروه شد تا اینکه به تدریج او گروه را ترک کرد. سیناترا در مدتی که با Do sey کار میکرد از او نحوه درست نفس کشیدن به عنوان یک تکخوان و تلفظ واژه‌ها را آموزش دید. مطالبی را آموخت که در آینده برای او بسیار مفید بود. سیناترا می‌توانست ۱۶ میزان ملودی برای خواننده را بدون نفس کشیدن اجرا کند!

سال ۱۹۴۲ فرانک سیناترا در اولین فیلم خود بنام بالاتر و بالاتر (Highe a d Highe ) نقش آفرینی کرد.

سیناترا چهره‌های هنری متفاوتی از خود به جای گذاشت، ابتدایی فردی سرگرم‌کننده و تا حدی شوخ مزاج بود. به تدریج نقش‌های جدی در سینما بازی کرد و هنگامی که صدای تنور او پخته تر شد او را فردی می‌دانستند که ترانه‌های زیبا، رمانتیک و عاشقانه اجرا می‌کند.

با وجود اینکه او در جریان جنگ جهانی دوم به سربازی نرفت اما به عنوان یک هنرمند نقش مهمی در فیلم‌ها و ترانه‌هایی که میخواند برای بالابردن روحیه مردم ایفا کرد. ترانه‌ای مانند Ballad fo Ame ica s یا فیلم کوتاهی مانند The house I live i از این جمله کارهای او بودند.

ورود جدی‌تر او به صحنه سینما باعث شد تا با اوا گاردنرAva Ga d e  آشنا شود.

در پی این آشنایی از همسر اول خود Na cy جدا شد و در سال ۱۹۵۱ با اوا ازدواج کرد. آن‌ها بعد از دو سال زندگی مشترک به صورت جدا زندگی کردند و سپس در سال ۱۹۵۷ رسماً از یکدیگر جدا شدند. شکست او در نگهداری همسر باعث شد که ضربه بزرگ روحی به او وارد شود، ضربه‌ای که هرگز اثرات آن از زندگی او پاک نشد. اتفاق دیگری که باعث مختل شدن زندگی عادی او شد، قوت گرفتن شایعاتی بود که وی را به عضویت در یک باند گانگستری در هاوانا نسبت میداد. شایعاتی که به دنبال آن دولت وارد عمل شد و پژوهش در این زمینه را آغاز کرد.

سیناترا در سال ۱۹۵۵ پس از بازی در چند فیلم فرصت همکاری با هنرپیشه‌های مطرح هالیوود همچون مارلون براندو را در فیلم Guys a d Dolls پیدا کرد.

همچنین فیلم High Socie y که در آن Bi g C osby و G ace Kelly بازی میکردند. هر چه بیشتر مشهور می‌شد ارتباط او با سیاست بیشتر می‌‌شد به گونه‌ای که در سال ۱۹۵۶ قراردادی با حزب دمکرات امضا کرد. و در آن قبول کرد که در فعالیت‌ها هنری خود از نامزدهای این حزب (ازجمله رابرت و جان اف کندی) حمایت کند.

۱۹۶۱ سال شکوفایی سیناترا در موسیقی بود.

او با همکاری پیانسیت افسانه‌ای جاز یعنی Cou Base نخستین آلبوم رسمی خود را تهیه کرد. در این آلبوم قطعات زیبایی چون The Way You Look To igh , My Ki d Of Tow , Fly Me To The Moo , I’ve Go You U de My Ski , S a ge s I The Nigh , My Way و New Yo k, New Yo k وجود داشت که بسیاری از آن‌ها جزو استانداردهای Jazz هستند. ترانه My Way او بارها و بارها جایزه گرفت و بسیاری تا پایان عمر سیناترا را با این ترانه می‌‌شناختند.

او در سال ۱۹۶۲ یکی از بهترین کارهای سینمایی خود را در فیلم نامزد منچوری (Ma chu ia Ca dida e) بازی کرد.

در این فیلم سیناترا نقش یک سرباز در جنگ کره را عهده‌دار بود.

فرانک سیناترا در سال ۱۹۶۶ ازدواج سوم خود را با هنرپیشه سینما بنام Mia Fa ow که ۲۰ سال بیشتر نداشت انجام داد، در این زمان سیناترا ۵۰ ساله بود. آن دو بیشتر از ۱۷ ماه نتوانستند با یک‌دیگر زندگی کنند و ازهم جدا شدند. به دلیل خستگی بسیار زیاد در سال ۱۹۷۱ اعلام کرد که دیگر توان کار ندارد و می‌‌خواهد بازنشسته شود. اما سیاست او را رها نکرد و مجبور شد در سال ۱۹۷۲ برای پیروزی ریچارد نیکسون در انتخابات ریاست جمهوری فعالیت کند.

دیگر به صورت جدی موسیقی کار نمیکرد چرا که مردم بیشتر طرفدار موسیقی راک شده بودند.

بیشتر بخوانید:

تنها بصورت موردی با موسیقیدانانی چون لوچیانو پاوروتی، استیو واندر و جز اینها اجراهایی را تهیه میکرد. اقدام به بازآمیزی ( e-mix) بسیاری دیگر از کارهای خود کرد و این آلبوم‌های او فروش بسیار داشت. در سال ۱۹۷۶ برای بار چهارم با Ba ba a Ma x ازدواج کرد و اینبار تا آخر عمر با او زندگی کرد و در سال ۱۹۹۳ توانست نشان لیاقت کندی را دریافت کند. او در سال ۱۹۹۳ با ارائه آلبوم Due که با همکاری خواننده‌های جوان دهه ۶۰ و ۷۰ بود توانست باردیگر نگاه محافل هنری را به سمت خود سوق دهد.

فرانک سیناترا در ۱۴ می سال ۱۹۹۸ در سن ۸۲ سالگی از دنیا رفت.

منابع: ویکی پدیا و دویچوله فارسی

فرانک خواننده

    نظرات بسته شده اند