فیلم های نوجوان


فیلم های نوجوان

فیلم‌های نوجوانانه که نباید تماشای آنها را از دست بدهید – سینمای جهان – بلاگ نماوا – نوجوان – بلوغ – خیلی بد – لیدی برد – مزایای گوشه گیر بودن – پسرانگی


فیلم‌های نوجوانانه که نباید تماشای آنها را از دست بدهید

تقریبا اکثر بزرگسالان دوران نوجوانی‌شان را به یاد می‌آورند. فرقی نمی‌کند که از خاطرات آن دوران فرار کنیم یا سعی در فراموش کردن آنها داشته باشیم، فیلم‌های زیادی با محوریت این موضوع و تجربه بلوغ ساخته شده‌اند که به نوعی یادآور آن دوران برای افراد بالغ هستند. در ادامه لیستی از فیلم‌های دوران بلوغ در ژانرهای مختلف کمدی، عاشقانه غمگین، اقتباس از کتاب‌های محبوب یا درام‌های برنده اسکار را به شما پیشنهاد می‌دهیم.

۱. لیدی برد Lady Bi d

گرتا گرویگ، ستاره مستقل، پس از گذشت چند سال از جلوی دوربین بودن در فیلم‌هایی مثل جکی Jackie و فرانسیس ها F a ces Ha، در سال ۲۰۱۷ روی صندلی کارگردانی نشست و اولین فیلم بلندش به نام لیدی برد Lady Bi d را ساخت. این فیلم با هنرپیشگی سورشا رونان در نقش اصلی، داستان دختر دبیرستانی به نام کریستین ملقب به «لیدی برد» را را روایت می‌کند که رابطه نابسامانی با مادرش ماریون (با بازی لاری میت‌کالف) دارد. این دختر به روش‌های مختلفی سعی در کشف و پیدا کردن خودش دارد: خیلی زود عاشق و فارغ می‌شود، انجمن‌های مدرسه را برهم می‌زند و با بهترین دوستش دعوا می‌کند. زمانی که در شهر دیگری به دانشگاه می‌رود، متوجه می‌شود که برخلاف آرزویی که برای مستقل شدن داشت، دلش برای خانواده و شهرش تنگ شده است. لیدی برد Lady Bi d یک فیلم جالب، تأثیرگذار و خالص از بازگویی این نکته است که یک دختر نوجوان بودن و رد شدن از آن واقعا چه حسی دارد.

۲. آستانه هفده‌سالگی Edge of Seve ee

اولین ساخته کِلی فرمون کریگ در سال ۲۰۱۶ واقعا مبهوت‌کننده است. هیلی استاینفلد نقش نادین یک نوجوان عاصی و نیش‌دار را بازی می‌کند که پس از مرگ زودهنگام پدرش، دیگر هیچ تمایلی به ارتباط با دیگران ندارد. نادین در زندگی تنها روی دو نفر حساب باز کرده است: بهترین دوستش کریستا و معلمش مکس برونر که در وقت استراحت بین کلاس‌ها با بی‌میلی به شکایت‌های نادین گوش می‌دهد. نادین که به شدت به همراهی و همدلی نیاز دارد، ترجیح می‌دهد به جای اینکه به دیگران اجازه نزدیک شدن بدهد، بمیرد.آستانه هفده‌سالگی Edge of Seve ee در زمان اکران به‌خصوص برای بازی بی‌نظیر استاینفلد، وودی هارلسون و کیرا سجویک، به شدت مورد استقبال قرار گرفت. 

۳. زنان کوچک Li le Wome

تاکنون اقتباس‌های زیادی از رمان محبوب لوییزا می الکات که در سال ۱۸۶۸ منتشر شد، ساخته شده است که تنها تعداد کمی از آنها به اندازه ساخته گرتا گرویگ در سال ۲۰۱۹ ماهرانه بودند. گرویگ برای ساخت دومین فیلمش دوباره با ستارهٔ لیدی برد Lady Bi d در کنار ستارگانی مثل اما واتسون، فلورنس پیو، الیزا اسکانلن، لارا درن، تیموتی شالامی و مریل استریپ همکاری کرد. گرویگ با استفاده از یک روایت غیرخطی، وفاداری به خوی فمینیستی در متن اصلی و استفاده از نقل‌قول‌ها و جزئیاتی از زندگی شخصی الکات برای کامل کردن فیلم‌نامه و ساخت فیلمی خلاقانه درباره یک داستان آشنا کاری کرد که نامزدی اسکار بهترین فیلم، بهترین فیلم‌نامه اقتباسی، بهترین بازیگر نقش اصلی زن برای رونان و بهترین بازیگر نقش مکمل زن برای پیو برای فیلم به دست آمد. دوران بلوغ و نوجوانی خواهران مارچ در زنان کوچک Li le Wome به شکلی خلاقانه به تصویر کشیده شده است. 

۴. بوک اسمارت Booksma

کمدی‌های دبیرستانی دوزاری ژانر جدیدی در سینمای هالیوود محسوب نمی‌شود، اما معدود فیلم‌هایی در این ژانر هستند که داستان دختران نوجوان را روایت می‌کنند. بوک اسمارت Booksma اولین ساخته اولیویا وایلد در سال ۲۰۱۹ را به لیست این فیلم‌ها اضافه کنید. بنی فلداستین و کیتلین دیور نقش مالی و ایمی را بازی می‌کنند که بهترین دوست‌های یکدیگرند و به زودی از دبیرستان فارغ‌التحصیل می‌شوند و راهی کالج‌های رویایی‌شان ییل و کلمبیا خواهند شد. از قوانین مدرسه این است که کسی درباره کالج و دانشگاه مقصدش با دیگران صحبت نکند تا مبادا دیگر دانش‌آموزان احساس ناکافی بودن داشته باشند. مالی و ایمی هر دو به موفقیت‌هایی که به‌دست آورده‌اند مفتخر و نسبت به آینده‌شان خوشبین هستند؛ تا اینکه متوجه می‌شوند که بچه‌های محبوب و مطرح مدرسه نیز وارد کالج‌های درجه یک خواهند شد. این بدان معناست که این دو دختر زمانی که می‌توانستند حسابی تفریح و شیطنت کنند، تمام وقت‌شان را صرف پیروی از قوانین دبیرستان کرده‌اند. یک شب قبل از فارغ‌التحصیلی، دو دوست صمیمی تصمیم می‌گیرند تا با برنامه‌ای مفرح، تمام ناکامی‌های این دوران را جبران کنند. 

۵. کلاس هشتم Eigh h G ade

کلاس هشتم Eigh h G ade محصول ۲۰۱۸ اولین فیلم سینمایی ساخته بو بورنهام استندآپ کمدین بود که روراست‌ترین و راسخ‌ترین نگاه را نسبت به تجربه نوجوانی داشت. السی فیشر نقش کیلا را در این فیلم بازی کرد. داستان فیلم درباره سال آخر کلاس هشتم کیلا است. او اضطراب شدیدی دارد و به دنبال راهی برای ملحق شدن به جمع اطرافیانش است. او یک وبلاگ دارد و ویدیوهای انگیزشی ضبط می‌کند. کیلا با وجود رابطه سمی که با شبکه‌های اجتماعی دارد، این کار را ادامه می‌دهد. بورنهام با خلق داستانی ملموس و اندوهگین از خودزندگی‌نامه تقریبی‌اش، یکی از واقعی‌ترین تصاویر از دوران نوجوانی را به تصویر کشیده که بازی شجاعانه فیشر نیز به ملموس‌تر شدن آن کمک شایانی کرده است. دیدن اشک‌های کیلا به‌خاطر کامنت‌های دردآور در شبکه‌های اجتماعی، آرایش کردن وسواسی او و سوال از پدر مجردش که آیا او را غمگین کرده یا نه، قلب هر بیننده‌ای را در هم می‌شکند. 

۶. خیلی بد Supe bad

یکی از فیلم‌های کمدی نوجوانانه بارز در دوران خودش، فیلم خیلی بد Supe bad با فیلم‌نامه‌ای از ست روگن و اوان گلدبرگ در سال ۲۰۰۷ بود. آنها نوشتن فیلم‌نامه را از زمانی که ۱۴ سال داشتند شروع کرده بودند. مایکل سرا و جونا هیل در نقش‌های خیالی ست و اوان، شب قبل از فارغ‌التحصیلی را به یک شب افسانه‌ای تبدیل می‌کنند. بیل هیدر و اما استون (که اولین تجربه بازیگری را در این فیلم به دست آورد) بازیگران نقش‌های مکمل بودند که توسط خود روگن انتخاب شدند و با وجود فیلم‌نامهٔ خنده‌دار و تصویر صادقانه از یک رابطه دوستی در دوران بلوغ، موفقیت این فیلم را تضمین کردند.

۷. مرا با نامت صدا کن Call Me by You Name

عاشق شدن یکی از بخش‌های مهم داستان‌های دوران بلوغ و نوجوانی است و کمتر فیلمی به خوبی مرا با نامت صدا کن Call Me by You Name محصول ۲۰۱۷ توانسته به این موضوع بپردازد. لوکا گوادانینو این فیلم را با اقتباس از رمانی با همین نام اثر آندره اسیمن کارگردانی کرده و با کسب اسکار بهترین فیلم‌نامه اقتباسی و نامزدی در بخش‌ها و جشنواره‌های دیگر، نظر منتقدان و تماشاچی‌ها را به فیلمش جلب کرده است. بازی تیموتی شلمی و آرمی همر در این فیلم فوق‌العاده است.

۸. مهتاب Moo ligh

شاید اشتباهی که حین اعلام برنده اسکار بهترین فیلم در دوره هشتاد و نهم مراسم رخ داد، برای مدت کوتاهی باعث بدنامی این فیلم شد. اما با گذشت چهار سال مشخص شد که هیچ چیز نمی‌تواند درخشش این فیلم را تحت‌تأثیر خودش قرار دهد. شاهکار بری جنکینز داستان شایرون یک پسر همجنسگرا را با بازی سه بازیگر مختلف در سه مقطع زمانی مختلف روایت می‌کند. شایرون در حال کشف وجودش است و در همین حال با مسئله اعتیاد مادرش و مرگ مرد محبوب زندگی‌اش (با بازی برنده اسکار ماهرشالا علی) که جای پدر را برای او پر کرده بود دست‌وپنجه نرم می‌کند. بازی‌های خوب و فیلم‌نامه عالی جنکینز، مهتاب Moo ligh را به یکی از تأثیرگذارترین فیلم‌های قرن ۲۱ تاکنون تبدیل کرده است.

۹. با عشق، سایمون Love, Simo

دوران بلوغ تقریبا برای همه دوران سختی است، اما اگر این دوران با بحران هویت جنسی نیز همراه شود، بی‌شک سخت‌تر خواهد شد. با عشق، سایمون Love, Simo همین موضوع را دست‌مایه اصلی داستانش قرار داده است. فیلم ماجرای سایمون اسپیر (نیک رابینسون) دانش‌آموز دبیرستانی است که هویت جنسی‌ همجنس‌گرایانه‌اش را از همه مخفی کرده است. او با وجود ارتباط کمی که با دیگران دارد، ناگهان از یک همکلاسی مرموز نامه‌های تهدیدآمیزی درباره هویت جنسی‌اش دریافت می‌کند. اما این تنها بخش جذاب زندگی سایمون نیست؛ او با همکلاسی ناشناس دیگری به نام بلو شروع به مکالمه از طریق ایمیل می‌کند و کم‌کم رابطه عمیقی بین آنها شکل می‌گیرد و سایمون بدون اینکه بداند او کیست، عاشقش می‌شود.بعدها سریال اسپین‌آف از این فیلم در شبکه هولو به نام با عشق، ویکتور Love, Vic o ساخته شد.

۱۰. پسرانگی Boyhood

پسرانگی Boyhood تنها فیلمی است که بزرگ شدن و دوران بلوغ شخصیت اصلی را جلوی چشم تماشاچی‌ها و طی ۱۲ سال به تصویر کشیده است. اثر ریچارد لینکلیتر در سال ۲۰۱۴ منتشر شد و داستان زندگی، یادگیری و بزرگ شدن پسر داستان را به نمایش می‌گذارد. لینکلیتر و گروه فیلم‌سازش به همراه ایتن هاک بازیگر نقش پدر، هر سال تابستان به مدت ۱۲ سال دور هم جمع می‌شدند تا بخشی از پسرانگی Boyhood را ضبط کنند. احتمالا اگر طرح اولیه خاص این فیلم در دست هر گروه تولید دیگری بود، آن را با حقه‌های سینمایی اجرا می‌کردند. خوشبختانه تیم سازنده پشت پسرانگی Boyhood سابقه حرفه‌ای چشمگیری داشتند. فیلم‌های نوجوانانه زیادی ساخته و فراموش شده‌اند، اما این فیلم هنوز بعد از این همه سال جذابیتش را حفظ کرده است. 

۱۱. جونو Ju o

یکی از نامتعارف‌ترین فیلم‌های نوجوانانه، جونو Ju o اثر دیابلو کودی نویسنده و جیسون رایتمن کارگردان در سال ۲۰۰۷ است که از الن پیج یک ستاره ساخت و به‌خاطر فیلم‌نامه هوشمندانه‌، بازی‌های بی‌نظیر، موسیقی متن عالی و کارگردانی زیرکانه‌ای که داشت، هنوز هم قدیمی نشده است. پیچ نقش جونو نوجوان ۱۶ ساله‌ای را بازی می‌کند که ناخواسته باردار شده و حالا تصمیم می‌گیرد فرزندش را به زوج‌های خواهان سرپرستی بسپارد.جونو درگیری‌های خاص مربوط به سن خودش را دارد و میان دو دنیای مختلف گرفتار شده است. 

۱۲. مزایای گوشه‌گیر بودن The Pe ks of Bei g a Wallflowe

این فیلم با اقتباس از رمان مشهوری با همین نام به قلم استیون شباسکی در سال ۲۰۱۲ ساخته شده است. لوگان لرمان بازیگر نقش چارلی که تجربه اضطراب در دوران دبیرستان را دارد، تمام وقتش را صرف نوشتن نامه برای دوست ناشناسش می‌کند. در این میان، چارلی با سم (اما واتسون) دانش‌آموز زیبای سال بالایی و برادر نانتی عجیب اما دوست‌داشتنی‌اش به نام پاتریک (ازرا میلر) آشنا و به آنها نزدیک می‌شود. با این حال آسیب‌های گذشته در زندگی چارلی موجب تهدید تمام مسیری که برای خودش ساخته می‌شود. اگر به دنبال تماشای یک داستان دبیرستانی یا دیدن سیروسلوک زندگی چارلی هستید، مزایای گوشه‌گیر بودن The Pe ks of Bei g a Wallflowe برای شما انتخاب جذابی خواهد بود.

۱۳. کنار من بمان S a d by Me

در سال ۱۹۸۱، راب رینر کارگردان سرشناس آمریکایی ساخت فیلمی با اقتباس از کتاب استیون کینگ به نام بدن The Body را برعهده گرفت که نتیجه موفقیت‌آمیزی در پی داشت. داستان فیلم درباره چهار دوست صمیمی است که حین گردش با جنازه پسربچه‌ای روبرو می‌شوند که قبلا گم شده بوده است. حالا آنها با وجود مشکلاتی که خودشان دارند باید تصمیم بگیرند درباره این قتل به مراجع ذی‌صلاح گزارش بدهند یا نه.این داستان کلاسیک با محوریت دوستی، فقدان و رشد به یکی از محبوب‌ترین اقتباس‌های سینمایی کینگ تبدیل شد. ترکیب داستان هولناک کینگ با ماجراهای سن بلوغ در کنار من بمان S a d by Me به فیلم تکان‌دهنده‌ای تبدیل شده که تماشاچی از گروه‌های مختلف سنی را به خود جذب می‌کند. 

۱۴. اوقات خوش در ریجمونت های Fas Times a Ridgemo High

یکی از مشهورترین فیلم‌های نوجوانانه در این ژانر در تمام دوران، ساخته ایمی هکرلینگ در سال ۱۹۸۲ است. اوقات خوش در ریجمونت های Fas Times a Ridgemo High هنوز هم یک فیلم عالی محسوب می‌شود. کامرون کرو نوشتن فیلم‌نامه را بر اساس مجموعه داستان‌های واقعی خودش برعهده داشت. چهره‌های جوان از بازیگران مشهور امروزی هالیوود مثل شان پن، جنیفر جیسن لی و نیکلاس کیج در این فیلم دیده می‌شوند که در نوع خودش بسیار جالب است. داستان فیلم در یک دبیرستان می‌گذرد و ماجراهای شخصیت‌های مختلفی از زبان دو تا از بچه‌ها نقل می‌شود. اگر مایل به تماشای یکی از مهم‌ترین داستان‌های دبیرستانی در سینما و یکی از لذت‌بخش‌ترین فیلم‌ها در این ژانر هستید، تماشای این فیلم را از دست ندهید.این مقاله برگرفته از نوشته نینا استارنر در سایت loope .com است.

quo e colo =”#۰۰۰۰۰۰″ bgcolo =”#dd0000″کپی برداری و نقل این مطلب به هر شکل از جمله برای همه نشریه‌ها، وبلاگ‌ها و سایت های اینترنتی بدون ذکر دقیق کلمات “منبع: بلاگ نماوا” ممنوع است و شامل پیگرد قضایی می شود.quo e

معرفی بهترین فیلم های کودک و نوجوان ایرانی جدید | از همبازی تا آهوی پیشونی سفید

در گذشته به ساخت بهترین فیلم های کودک و نوجوان ایرانی توجه ویژه ای میشد. کارگردانان مطرحی تلاش میکردند مفاهیم ارزشمندی را در غالب بهترین فیلم کودک ایرانی ارائه بدهند. اما از دهه ۹۰ به این طرف ساخت فیلم سینمایی کودکانه ایرانی جدید با کاهش چشمگیری روبه رو شد. امروزه یکی از معضلات مهم سینما ایران ساخت فیلم سینمایی کودکانه ایرانی جدید است.

نیاز فرهنگی کودکان و نوجوانان فراتر از بزرگسالان بوده و توجه به این موضوع باید در اولویت قرار بگیرید. اما متاسفانه در دهه گذشته فیلم کودکانه ایرانی جدید بسیار کمی ساخته شد. این فیلم های کودکانه ایرانی بسیار انگشت‌شمار هستند. اگر به بهترین فیلم کودک ایرانی نگاه کنید، خواهید دید که در ساخت این فیلم‌ها به موضوع اصلی یعنی کودک و نوجوان بهای کمتری داده شده است. این موضوع باعث می‌شود تا نوجوانان به سراغ فیلم‌هایی خارج از محدوده سنی خود بروند. و این امر عواقب جبران‌ناپذیر بسیار زیادی دارد. حساسیت این موضوع ما را بر آن داشت تا جدیدترین فیلم های ایرانی مناسب کودکان و نوجوانان را که در دهه گذشته ساخته شده‌اند، بررسی کنیم. با مجله پلازا همراه باشید.

آنچه در ادامه می‌خوانید

بهترین فیلم های کودک و نوجوان ایرانی جدید

قبلا در این مقاله جداگانه به معرفی لیست فیلم های کودک و نوجوان ایرانی قدیمی پرداختیم اما در دهه ۹۰ ساخت فیلم های کودکانه ایرانی شکل دیگری پیدا کرد. تولید بهترین فیلم های کودک ایرانی اغلب با فضایی شاد و فانتزی همراه بود. اکثر فیلم های کودک و نوجوان ایرانی دهه گذشته موزیکال هستند و به معضلات روز این رده سنی می‌پردازند. در ادامه این مقاله لیست فیلم های کودک و نوجوان ایرانی جدید را در اختیار شما می‌گذاریم.

۱٫ بهترین فیلم های کودک و نوجوان ایرانی؛ رویای سینما

فیلم کودک و نوجوان ایرانی «رویای سینما» در لیست فیلم های کودک و نوجوان ایرانی جدید جای گرفته است. این فیلم با بازی دو نوجوان به موضوعی جذاب در این رده سنی می‌پردازد. کاظم و فرهاد دو نوجوان ایرانی هستند که برای بازی در یک فیلم انتخاب شده‌اند. گروه فیلمبرداری قرار است فیلمی را در ایران و کانادا بسازد. به همین دلیل تنها به یکی از دو نوجوان نیاز دارند. این موضوع باعث می‌شود تا بین کاظم و فرهاد رقابت سختی برقرار شود.

فیلم سینمایی کودکانه رویای سینما علاقه نوجوانان به دیده شدن را مورد بررسی قرار داده است. به همین دلیل آن را می‌توان در لیست بهترین فیلم سینمایی ایرانی نوجوانانه گذاشت.

۲٫ بهترین فیلم های کودک و نوجوان ایرانی؛  مامان، بهروز منو زد

فیلم سینمایی کودکانه ایرانی جدید «مامان، بهروز منو زد» از فیلم های کودکانه ایرانی با ژانر کمدی است. این فیلم در سال اکران خود توانست فروش بالایی را تجربه کند به همین دلیل می‌توان آن را بهترین فیلم کودک ایرانی اوایل دهه ۹۰ دانست. شاید تصور کنید فیلم سینمایی مامان، بهروز منو زد به خاطر اسمش یک فیلم معمولی باشد. اما می‌توان گفت این فیلم به خوبی حساسیت‌های دوران نوجوانی را به تصویر کشیده است. پسر نوجوانی به نام بهروز برای رسیدن به دوچرخه در مسابقات فوتبال مدرسه شرکت می‌کند. او بسیار بازیگوش بوده و همیشه برای خانواده یا اهالی مدرسه باعث ایجاد دردسر می‌شود.

فیلم کودکانه ایرانی جدید مامان، بهروز منو زد شکست‌ها و موفقیت‌های یک پسربچه نوجوان برای رسیدن به رویاهایش را نشان می‌دهد. از این رو می‌توان آن را یکی از فیلم های سینمایی کودک و نوجوان ایرانی موفق دانست.

۳٫ بهترین فیلم های کودک و نوجوان ایرانی؛  بزرگ مرد کوچک

در لیست بهترین فیلم های ایرانی مخصوص نوجوانان باید به ژانر دفاع مقدس و فیلم سینمایی «بزرگ مرد کوچک» اشاره کنیم. این فیلم اولین اثر کارگردان بوده و براساس زندگی واقعی شهید بهنام محمدی ساخته شده است. بهنام محمدی یکی از نوجوانان غیور ایرانی بود که برای دفاع از کشورش به جبهه جنگ رفت و پس از رشادت‌های فراوان شهید شد.

فیلم کودکانه ایرانی جدید بزرگ مرد کوچک قصه زندگی شهید بهنام محمودی و علایق او را روایت می‌کند. بهنام به کشتی علاقه زیادی داشت و از طرف خانواده تشویق شده بود تا با یک مربی کاربلد تمرینات خود را ادامه بدهد. اما با شنیدن خبر اشغال شهرش توسط نیروهای بعثی فرصت را از دست نداد و با فداکاری‌های بسیار، جلوی آنها ایستادگی کرد.

۴٫ بهترین فیلم های کودک و نوجوان ایرانی؛  همبازی

«همبازی» یکی از بهترین فیلم های کودانه ایرانی است. این فیلم با فضایی فانتزی و جذاب برای شرکت در جشنواره فیلم کودک و نوجوان ساخته شد. حضور بازیگران مطرحی همچون نیکی کریمی و حمید فرخ‌نژاد به همراه بازی درخشان کودک خردسال این فیلم باعث شد تا بتوان آن را بهترین فیلم کودک ایرانی در اوایل دهه ۹۰ دانست.

فیلم سینمایی کودکانه ایرانی جدید همبازی قصه زندگی امین پسربچه خردسالی را روایت می‌کند. امین تک فرزند است و تنهایی زیاد اذیتش می‌کند. به همین دلیل با اصرارهای فراوان از پدر و مادرش می‌خواهد برای او یک برادر بیاورند. اما با مخالفت آنها روبه‌رو می‌شود. این موضوع امین را وادار می‌کند تا از آنها بخواهد یک خر را از روستای پدری به خانه آپارتمانی‌شان بیاورند. پدر امین موقتا با درخواست او موافقت می‌کند تا به پسرش نشان بدهد، نگه داشتن یک حیوان در آپارتمان کار بسیار سختی خواهد بود.

فیلم سینمایی کودکانه همبازی با ایجاد فضایی کمدی و خانوادگی نیاز کودکان به همبازی را مورد بررسی قرار داده است. به همین دلیل باید آن را یکی از بهترین فیلم های کودکانه ایرانی معرفی کرد.

۵٫ بهترین فیلم های کودک و نوجوان ایرانی؛  آهوی پیشونی سفید (اختاپوس)

فیلم سینمایی «آهوی پیشونی سفید» یکی از فیلم های سینمایی کودک و نوجوان ایرانی است که می‌تواند نظر آنها را کاملا جلب کند. قصه این فیلم با الهام از شخصیت‌های معروف داستانهای ایرانی همچون خاله سوسکه، عجوزه، آهوی پیشونی سفید، آقا موشه، خرس پلیس، روباه، آقا گرگه، عفریته و… نوشته شده است. فضای فانتزی و خوش‌ساخت آهوی پیشونی سفید توانست تحسین منتقدین را به دست بیاورد. از این رو به آهوی پیشونی سفید لقب بهترین فیلم سینمایی کودکانه ایرانی را دادند.

در پیشونی سفید۱ شاهد داستانی از شخصیت آهوی پیشونی سفید هستید که سختگیری‌های پدرش باعث می‌شود تا به کمک عجوزه به شهر آرزوها برود. اما آنجا هم در امان نیست و حوادث مختلفی باعث آزار او خواهد شد. جذابیت این اثر از فیلم های ایرانی کودکانه باعث شد تا در سال ۱۳۹۶ پیشونی سفید۲ و در سال ۱۳۹۷ پیشونی سفید ۳ توسط سیدجواد هاشمی ساخته شوند.

فیلم سینمایی کودکانه و سه‌گانه پیشونی سفید به تهیه‌کنندگی مسعود اطیابی با نام «اختاپوس» هم شناخته می‌شود. این فیلم در زمان اکران خود به فروش خوبی دست پیدا کرد و اکنون در لیست بهترین فیلم های کودکانه ایرانی جای دارد.

۶٫ بهترین فیلم های کودک و نوجوان ایرانی؛ کلاه قرمزی و بچه ننه

«کلاه قرمزی و بچه ننه» سومین فیلم دنیای کلاه قرمزی است که سال‌ها پس از  قسم دوم آن ساخته شد. چیزی که در این بیشتر از همه به چشم می‌آید عدم حضور فاطمه معتمد آریا است. فروش این  اثر از بهترین فیلم های کودک و نوجوان ایرانی چه در زمان خود و چه هم اکنون فروش بسیار خوبی بود.

در این فیلم داستانی جدا از دو فیلم پیش می‌بینیم. ماجرا از این قرار است که پسرعمه زا در خانه آقای مجری ساکن شده و گذاشتن هیزم در اجاق گاز باعث منفجر شدن خانه و شکایت همسایگان روبه‌رو شده و به زندان می‌افتد.

۷٫ بهترین فیلم های کودک و نوجوان ایرانی؛ سیزده

اگر بخواهیم از فضای فیلم سینمایی کودکانه ایرانی جدید کمی دور شویم، فیلم «سیزده» یک فیلم سینمایی برای نوجوانان ایرانی است. این فیلم با بازی درخشان «یسنا میرطهماسب» به خوبی توانسته فضای حساس دوران نوجوانی و مشکلات آنها را مورد بررسی قرار بدهد. هومن سیدی با فضای ذهنی خاص خود تلاش کرده تا اثر موفقی را در زمینه فیلم های کودک و نوجوان ایرانی جدید ارائه بدهد.

این فیلم سینمایی نوجوانانه ایرانی قصه پسر نوجوان ۱۳ ساله‌ای را روایت می‌کند که به دلیل جدایی مادر و پدرش از هم بحران روحی شدیدی را از سر می‌گذراند. مادرش از خانه رفته و پدر او همیشه به دنبال انجام کارهایش است بمانی پسر نوجوان قصه بسیار تنهاست و این موضوع باعث شده تا برای دوستی افراد بزرگ‌تر از خودش را انتخاب کند. این موضوع باعث تغییراتی اساسی در حال و هوایش می‌شود و هویت او ثبات واقعی خود را پیدا نمی‌کند.

پرداختن به این موضوع و دوره سنی حساس باعث شد تا فیلم سینمایی سیزده در لیست فیلم های موفق نوجوانانه ایرانی قرار بگیرد.

۸٫ بهترین فیلم های کودک و نوجوان ایرانی؛  جنجال در عروسی

«جنجال در عروسی» یکی از آثار لیست فیلم سینمایی کودکانه است که نوجوانان و کودکان زیادی طرفدار آن هستند. این فیلم داستان یک عروسی را روایت می‌کند که بزرگترها برای جلوگیری از مزاحمت بچه‌ها آنها را به کلبه‌ای در انتهای باغ تبعید می‌کنند. اما خبر ندارند که بچه‌ها با فهمیدن موضوعی جنجالی عروسی را به هم خواهند زد.

بازی نوجوانان زیادی در این فیلم سینمایی نوجوانانه ایرانی به همراه دیگر هنرمندان مطرح کشورمان باعث شده تا از آن به عنوان بهترین فیلم کودک ایرانی یاد شود.

۹٫ بهترین فیلم های کودک و نوجوان ایرانی؛ شکلاتی

در لیست بهترین فیلم های کودک و نوجوان ایرانی  باید به فیلم سینمایی «شکلاتی» اشاره کنیم. این فیلم بانمک و جذاب یکی از آرزوهای کودکی همه ما را به تصویر کشیده است. کارخانه شکلات‌سازی در شمال کشور به پسربچه‌ای به نام پارسا می‌رسد. او باید مدیریت این کارخانه را برعهده بگیرد. پارسا در ابتدا با این موضوع مخالف است اما با دیدن اصرارهای نگار در نهایت موافقت می‌کند. او و دوستان همسن و سالش کمک می‌کنند تا کارخانه شکلات‌سازی ورشکسته دوباره رونق پیدا کند.

شکلاتی از فیلم های کودکانه ایرانی جدید است که با بازی درخشان نوجوانان کشورمان از جمله محمدرضا شیرخانلو، آیلی احمدی، سامان میرحسینی، شهاب شیرمردی ،سامیار محمدی و همراز اکبری یکی از فیلم های موفق این ژانر به‌شمار می‌آید.

۱۰٫ فیلم «اسکی باز»

یکی دیگر از بهترین فیلم های کودک و نوجوان ایرانی که در سال ۱۳۹۶ ساخته شد فیلم «اسکی باز» است. این فیلم در ارتفاعات زردکوه بختیاری ساخته شد. این فیلم سینمایی کودکانه ایرانی جدید با دریافت هفت پروانه زرین توانست عنوان بهترین و پرافتخارترین فیلم سی امین جشنواره کودکان و نوجوانان ایران را دریافت کند. نگاه «اسکی باز» با نگاهی عاطفی به زندگی کودکان و نوجوانان قصد دارد موضوعات تربیتی و اجتماعی را بیان کند.

داستان درباره جولی پسرکی است که قصد دارد قبل از مسابقه اسکی، بز کوهی را که به روستا آمده از قربانی شدن طی یک رسم محلی نجات دهد‌.

۱۱٫ فیلم «تورنا۲» از فیلم های کودک و نوجوان ایرانی جدید

«تورنا۲» یکی‌دیگر از فیلم های کودک و نوجوان ایرانی جدید محسوب می‌شود. سیدجواد هاشمی در دهه ۹۰ برای ساخت جدیدترین فیلم های ایرانی مناسب کودکان و نوجوانان بسیار دغدغه‌مند عمل کرده است. تورنا۲ با فضایی فانتزی و تخیلی به خوبی توانست در لیست بهترین فیلم سینمایی ایرانی کودک جای بگیرد.

با تماشای فضای خوش‌ساخت فیلم تورنا۲ تصور می‌کنید که با اثری از فیلم های کودکانه ایرانی روبه‌رو شده‌اید. اما باید بگوییم که شخصیت‌های اصلی فیلم تورنا۲ چهار نوجوان هستند که با ورود به سفینه‌ای راهی فضا می‌شوند. به همین دلیل این فیلم را می‌توان در لیست فیلم های کودک و نوجوان ایرانی جدید جای داد.

۱۲٫ «تپلی و من» فیلم سینمایی ایرانی جدید برای نوجوانان

فیلم سینمایی «تپلی و من» یکی‌دیگر از فیلم های کودک و نوجوان ایرانی جدید است که سامیار محمدی برای بازی در این فیلم برنده پروانه زرین شد. تپلی و من از فیلمنامه «The Kid» نوشته جان ترتلتاب اقتباس شده است. محوریت اصلی این فیلم کودک درون بوده و لایه‌های زیرین شخصیت فرد را مورد بررسی قرار می‌دهد.

رامین مردی است که تحصیلاتش را در زمینه کارگردانی تکمیل کرده اما نمی‌تواند یک فیلمنامه جذاب بنویسد. مواجه شدن او با کودک درونش باعث می‌شود تا پی به مشکلات دوران کودکی خود ببرد. مشکلاتی که شخصیت امروزه او را شکل داده‌اند و باعث ایجاد عادات ناپسندی در زندگی‌اش شده‌اند. رامین با تپلی به گذشته خود می‌رود تا اعتماد به نفش از دست رفته‌اش را بازگرداند.

این فیلم با زبان ساده به موضوع روانشناختی کودک درون می‌پردازد. تقابل رامین و تپلی که کوچکی خودش است، باعث شده تا فیلم تپلی و من در لیست بهترین فیلم کودک ایرانی جدید قرار بگیرد.

۱۳٫ فیلم «پاستاریونی» یکی از فیلم های کودکانه ایرانی جدید

سهیل موفق ۲ سال پس از ساخت فیلم موفقت‌آمیز شکلاتی این بار به سراغ پاستاریونی (پاستا بریونی) رفته است. این فیلم سینمایی طنز ایرانی در ژانر کمدی خانوادگی ساخته شد اما به دلیل حضور بازیگران نوجوان و پرداختن به مسائل آنها، میتوان آن را از جدیدترین فیلم های ایرانی مناسب کودکان و نوجوانان دانست.

«پاستاریونی» داستان دو رستوران سنتی و فرنگی را روایت می‌کند. رستوران سنتی در حال تعطیلی است اما هوشان تلاش می‌کند تا این رستوران را حفظ کند. در این بین پسر رستوران روبه‌رویی (فرنگی) به کمک هوشان آمده و با هم برای نجات رستوران سنتی ایده‌های جذابی را عملی می‌کنند.

فیلم کودکانه جدید ایرانی پاستاریونی در کنار فضای کمدی به موضوعاتی همچون اعتماد به کودکان، بها دادن به ایده‌های آنان و کمک گرفتن از نوجوانان می‌پردازد. در این فیلم مشاهده می‌کنید که کودکان و نوجوانان اگر با همسن و سالان خود در ارتباط باشند، پرخاشگری را کنار گذاشته و دیگر مدام به سراغ تکنولوژی نخواهند رفت.

۱۴٫ «دزد و پری ۲» از فیلم های کودک و نوجوان ایرانی

فیلم سینمایی کودکانه ایرانی جدید «دزد و پری ۲» در ادامه سری اول این فیلم ساخته شده است. دزد و پری ۱ در سال ۱۳۹۵ جلوی دوربین رفت و موفقت آن باعث شد تا دزد و پری ۲ در سال ۱۳۹۷ ادامه پیدا کند. فیلم سینمایی دزد و پری ۲ موفق‌تر ظاهر شد، به همین دلیل از سری اول مشهورتر است.

در فیلم دزد و پری ۲ از بهترین فیلم های کودکانه ایران شاهد زندگی پدری هستیم که تصور می‌کند دانشمند است و قرص‌های مختلفی با شکل شکلات می‌سازد. این قرص‌های شکلاتی به‌طور اتفاقی به دست مردم رسیده و باعث بیش فعالی آنها می‌شوند. در این بین با دزدیده شدن کودکان، قرص‌ها جانشان را نجات می‌دهند.

در دزد و پری ۱ شاهد بازی هنرمندانی از جمله رابعه اسکویی، بهزاد فراهانی، بهنوش بختیاری، نگین معتضدی، محمدرضا شیرخانلو و پارسیا شکوری‌فرد بودیم. داستان فصل اول در مورد آقای ابطحی است که برای یک روز جایگزین دخترش در مهد می‌شود. او که موقتا مدیریت مهد را برعهده گرفته با نقشه بچه‌های بازیگوش روبه‌رو خواهد شد.

۱۵٫ فیلم «۲۳ نفر» از آثار دفاع مقدس نوجوانانه

فیلم «۲۳ نفر» یکی از مهم‌ترین و اثرگذارترین بهترین فیلم های کودک و نوجوان ایرانی به‌شمار می‌آید. این فیلم داستان اسارت ۲۳ نوجوان ایرانی است که در سال ۱۳۶۱ توسط نیروهای عراقی دستگیر شدند. فیلم سینمایی ۲۳ نفر اثر ارزشمند سینمای نوجوان ایران بر اساس خاطرات ۲۳ نفر از رزمندگان نوجوان ایرانی جنگ تحمیلی ساخته شد. تماشای این فیلم سینمایی ایرانی جدید برای نوجوانان به شدت توصیه می‌شود.

۱۶٫ فیلم «کاتی و ستاره»

فیلم سینمایی کودکانه کاتی و ستاره فیلمی از عبدالرضا مجلسی بود که در سال ۱۳۹۷ تولید شد. اگرچه کاتی و ستاره بهترین انتخاب ممکن نمی‌تواند باشد اما اوقات سرگرم کننده ای را برای کودکان رقم خواهد زد.

داستان درباره کتی موجود فضایی است که به جست و جوی هم سیاره ای خود که گم شده به زمین می‌آید. او سفینه اش را در جایی نزدیک گیلان فرود می‌آورد. او با ستاره دختری اهل گیلان ملاقات کرده و باهم‌ به جست و جوی کوتی می‌رو

۱۷٫ فیلم «منطقه پرواز ممنوع» برترین فیلم کودک و نوجوان ایرانی

«منطقه پرواز ممنوع» نام فیلم سینمایی ایرانی جدید برای نوجوانان است که در سال ۹۸ لقب پرفروش‌ترین فیلم کودک و نوجوان را از آن خود کرد. این اثر با عنوان پیشکش سینمای ایران برای نوجوانان ایرانی یاد می‌شود و در آن به مفاهیم ارزشمندی پرداخته‌اند. فیلم سینمایی منطقه پرواز ممنوع داستان ۳ نوجوان ایرانی را روایت میک‌ند که در حال ساخت یک پهباد برای شرکت در مسابقات هستند. در این حین آنها با یوزپلنگی روبه‌رو میشوند و این اتفاق باعث ایجاد داستان‌های هیجان‌انگیزی در فیلم خواهد شد.

منطقه پرواز ممنوع از فیلم های کودک و نوجوان ایرانی جدید در کنار پرداختن به موضوع نوجوانان، مسائلی همچون فعالیت‌های علمی، مدافعان حرم، موفقیت‌های علمی و نظامی کشور را مورد برسی قرار می‌دهد. این موضوعات متناسب با سن نوجوانان مطرح شده و آموزش‌های درستی به آنها می‌دهد. از همین رو می‌توان فیلم سینمایی منطقه پرواز ممنوع را یک اثر موفق ایرانی نوجوانانه دانست.

۱۸٫ «بازیوو» بهترین فیلم کودک ایرانی جدید

«بازیوو» از بهترین فیلم های کودک و نوجوان ایرانی است که فضایی فانتزی و کمدی-موزیکال دارد. جذابیت فضای این فیلم از جدیدترین فیلم های ایرانی مناسب کودکان، باعث شده تا در جشنواره فیلم کودک و نوجوان سال ۱۳۹۸ به موفقیت‌های زیادی دست پیدا کند.

بازیوو داستان تخیلی دارد که در آن ماپان برای نجات سرزمینش باید یک بچه از کره زمین را پیدا کند. او که سرزمین بازیوو و انواع بازی‌ها را اختراع کرده است، اکنون درگیر مبارزه با سیلوس شده و به دنبال راه چاره می‌گردد. او سرانجام پسربچه‌ای به نام ژوبین را انتخاب می‌کند و با خود به سرزمین بازیوو می‌برد. اما خبر ندارد که ژوبین بسیار بازیگوش و دست و پاچلفتی است.

۱۹٫ فیلم «شهر گربه ها»

سیدجواد هاشمی با ساخت «آهوی پیشونی سفید» نشان داد که در ساخت فیلم کودکانه حرفی برای گفتن دارد. فیلم «شهر گربه ها» نیز یکی از فیلم سینمایی کودکانه ایرانی جدید ساخته این کارگردان است. این فیلم قسمت دومی نیز دارد و به زودی احتمالا در سال ۱۴۰۱ اکران خواهد شد.

داستان این فیلم کودکانه ایرانی جدید درباره گربه های گربستان است که قصد دارند در مسابقه شهر گربه ها شرکت کنند. اما حاکم شهر گربه ها به وسیله گرفسور فهمیده است که با گرفتن عمر آن‌ها می‌تواند بیشتر از همه گربه ها عمر کند. شنگول و دیگر گربه ها سعی دارند تا از این کار جلوگیری کنند.

۲۰٫ فیلم «گل به خودی»

فیلم «گل به خودی» یک فیلم کودکانه ایرانی جدید در سی و نهمین جشنواره فیلم فجر بود که احمد تجری کارگردانی آن را برعهده داشت. فیلم در اواخر سال ۱۴۰۰ اکران شد. البته نمی‌توان به این فیلم سینمایی کودکانه عنوان بهترین را داد اما اوقات سرگرم کننده ای را به تصویر می‌کشد.

داستان فیلم درباره چند کودک در پرورشگاه با آرزوهای متفاوت است. آن‌ها به کمک چند عروسک وارد دنیای فانتزی و رنگارنگ می‌شوند.

سخن پایانی

فیلم های کودکانه ایرانی یکی از ژانرهای پرطرفدار در کشور ما محسوب می‌شوند. اگر به لیست فیلم سینمایی کودکانه ایرانی جدید نگاه کنید، خواهید دید که اکثر این آثار توسط بزرگسالان هم مورد استقبال واقع شده‌اند. اما متاسفانه در دهه ۹۰ ساخت فیلم های کودک و نوجوان ایرانی جدید، رونق کمی پیدا کرد. برای شناخت بیشتر آثار کودک و نوجوان دهه گذشته، ما در این مقاله جدیدترین فیلم های ایرانی مناسب کودکان و نوجوانان را معرفی کرده‌ایم. به نظر شما جای کدام فیلم سینمایی کودک و نوجوان ایرانی در این لیست خالی است؟ نظرات خود را با ما در قسمت دیدگاه‌های پلازا به اشتراک بگذارید.

فیلم های نوجوان

    نظرات بسته شده اند