پارک نهج البلاغه کجاست


پارک نهج البلاغه کجاست

پارک نهج البلاغه یا بوستان نهج البلاغه از جاهای دیدنی تهران و یکی از وسیع ترین پارک های تهران است.


پارک‌ها از جمله مکان‌های دنج و باصفایی هستند که در میان شلوغی و آلودگی شهرهای بزرگ، می‌توانند برای ساعاتی آرامش و تفریح را فراهم کنند. یکی از پارک‌های زیبا و دیدنی تهران، پارک یا بوستان نهج البلاغه است که در بین بزرگراه‌های آیت الله هاشمی رفسنجانی (نیایش)، همت و یادگار امام (ره) قرار دارد. پارک نهج البلاغه با داشتن امکانات رفاهی و تفریحی متنوع، یکی از بهترین مکان‌ها برای گذراندن اوقات فراغت است. این پارک دومین پل معلق ایران و اولین پل معلق تهران را در خود جای داده است. از بالای این پل می‌توانید چشم‌انداز بی‌نظیری پایتخت و به‌ویژه برج میلاد را تماشا کنید.

با پارک نهج البلاغه بیشتر آشنا شوید:

معرفی پارک نهج البلاغه

منبع عکس: آژانس عکس تهران (عکاس: سعید رابعی)

تا حدود یک دهه گذشته در منطقه غرب تهران و در میان دره فرحزاد، فضایی وجود داشت که رودخانه‌ای کم آب از میان آن عبور می‌کرد. در سال ۱۳۸۸ این محدوده به یکی از بهترین پارک‌های تهران تبدیل شد و بوستان نهج البلاغه نام گرفت که بزرگ‌ترین بوستان دره‌ای کشور و از پارک‌های بزرگ پایتخت محسوب می‌شود. این پارک با داشتن امکانات متنوع، از مکان‌های تفریحی و محبوب ساکنان تهران به شمار می‌رود.

بوستان نهج البلاغه دارای چهار فاز است که فاز یک این پارک در آذرماه سال ۱۳۸۸ افتتاح شد. محدوده فاز اول، شمال بزرگراه شهید همت تا بلوار همیلا را شامل می‌شود و ۳۵ هکتار مساحت دارد. فاز دوم مجموعه نیز در محدوده شمال بزرگراه حکیم تا بزرگراه همت قرار دارد که در سال ۱۳۹۲ به بهره‌برداری رسید و مساحتی در حدود ۶۵ هکتار دارد. با افتتاح فازهای دیگر پارک نهج البلاغه در حد فاصل فرحزاد (از باغ‌ها و رستوران‌های شخصی) تا خیابان جلال آل احمد، طول این پارک به ۶,۵۰۰ متر و مساحت آن به ۲۰۰ هکتار خواهد رسید.

پارک نهج البلاغه به‌دلیل قرار گرفتن در کنار رودخانه و در شیب اطراف دره، به‌گونه‌ای طراحی شده است که به‌شکل طبقاتی و در امتداد مسیر رود ساخته شده است. این رود پارک را به دو قسمت مجزا تقسیم کرده است که توسط پل معلق و زیبایی که از بالای دره رودخانه عبور می‌کند، این دو قسمت به هم متصل می‌شوند. اختلاف ارتفاع سطح تا کف پارک نیز، ۵۵ متر و دارای شیب بین ۱۰ تا ۳۵ درجه است. 

پارک نهج البلاغه کجاست؟

منبع عکس: آژانس عکس تهران (عکاس: سعید رابعی)

پارک نهج البلاغه یکی از جاهای دیدنی تهران است که در بخش وسیعی از دره فرحزاد در غرب پایتخت قرار دارد. از این بوستان می‌توانید در منطقه دو و در کنار اتوبان همت دیدن کنید.

آدرس پارک نهج البلاغه

منبع عکس: آژانس عکس تهران (عکاس: شایان محرابی)

بوستان نهج البلاغه بین بزرگراه آیت الله هاشمی رفسنجانی (نیایش) و بزرگراه همت در غرب بزرگراه یادگار امام (ره) واقع شده است. (مشاهده روی نقشه)

مسیر دسترسی به پارک نهج البلاغه

با استفاده از اتوبوس‌های خطی و تاکسی می‌توانید به بوستان نهج البلاغه بروید. مسیرهای دسترسی به این پارک به این‌گونه است:

بین دو فاز یک و دو پارک تونل ارتباطی وجود دارد که امکان تردد راحت و به صورت پیاده را فراهم کرده است.

پارک نهج البلاغه با مترو

پارک نهج البلاغه یکی از جذاب‌ترین پارک های تهران است که دسترسی به آن با مترو نیز امکان‌پذیر است. می‌توانید سوار خط هفت مترو تهران شوید و پس از پیاده شدن در ایستگاه میدان صنعت، با تاکسی به‌سمت پارک بروید.

دیدنی های پارک نهج البلاغه

منبع عکس: آژانس عکس تهران (عکاس: سعید رابعی)

پارک نهج البلاغه دارای فضاهای سرسبز و باصفا و چشم‌اندازهای زیبا و تماشایی است و می‌توان ساعات و لحظاتی دلنشین و به‌یادماندنی را در کنار دوستان و خانواده در این بوستان سپری کرد.

پل معلق پارک نهج البلاغه

پل معلق آسمان، مهمترین جاذبه پارک نهج البلاغه و یکی از نمادهای پایتخت محسوب می‌شود. این پل اولین پل معلق تهران و دومین نمونه در ایران به شمار می‌رود که طول آن به ۲۸۵ متر و عرض آن به دو متر می‌رسد. ارتفاع پل معلق ۶۵ متر و حداکثر ارتفاع آن ۸۵ متر است و این پارک را به بوستان پردیسان متصل می‌کند. به‌طور هم‌زمان، ۲۰۰ نفر بازدیدکننده می‌توانند روی عرشه پل تردد و توقف کنند.

یادمان شهدای پارک نهج البلاغه

یکی دیگر از دیدنی‌های پارک نهج البلاغه، مزار شهدای گمنام است. در سال ۱۳۸۹و هم‌زمان با سالروز شهادت امام جعفر صادق (ع)، پیکر سه شهید گمنام جنگ تحمیلی که در عملیات والفجر چهار به شهادت رسیده بودند، در این بوستان به خاک سپرده شدند. به مناسبت‌های مختلف مراسم و برنامه‌های مذهبی، فرهنگی و هنری در این مزار برگزار می‌شود.

امکانات تفریحی پارک نهج البلاغه

منبع عکس: آژانس عکس تهران (عکاس: حمزه حسینی)

پارک نهج البلاغه تهران امکانات تفریحی، بازی‌ها و سرگرمی‌های متنوع برای تمامی گروه‌های سنی دارد که از این قرار است:

امکانات رفاهی پارک نهج البلاغه

منبع عکس: آژانس عکس تهران (عکاس: وحید شیخی)

پارک نهج البلاغه تهران دارای امکانات رفاهی متعددی است از قبیل:

بوفه و رستوران، مسجد، پارکینگ، تونل ارتباطی فاز یک و دو، ۸۰ واحد آلاچیق، صدها نیمکت و چراغ برق، ۴۰ چشمه سرویس بهداشتی و سایر فضاهای جانبی ویژه استراحت خانواده‌ها

پارکینگ پارک نهج البلاغه

پارک نهج البلاغه دارای سه پارکینگ با ظرفیت ۷۵۰ دستگاه خودرو است. دو پارکینگ این پارک از سمت بزرگراه حکیم، بزرگراه اشرفی اصفهانی و بلوار عربشاهی دسترسی دارند.

عکس‌هایی از پارک نهج البلاغه تهران

منبع عکس: آژانس عکس تهران (عکاسان: وحید شیخی، شایان محرابی، حامد فرج اللهی، و سعید رابعی)

پرسش‌های متداول

پارک نهج‌البلاغه کجاست؟

مشهورترین دیدنی‌های پارک نهج‌البلاغه کدامند؟

پارک نهج البلاغه چه امکاناتی دارد؟

وسعت پارک نهج‌البلاغه چقدر است؟

نویسنده: اکرم زمانی نوری

پارک نهج البلاغه کجاست

    نظرات بسته شده اند