چگونه بفهمیم گذرنامه صادر شده یا نه


چگونه بفهمیم گذرنامه صادر شده یا نه

در این مقاله در خصوص پیگیری گذرنامه به صورت اینترنتی صحبت کردیم و نحوه استعلام پاسپورت و پیگیری تاخیر گذرنامه با کد ملی و پیامک را آموزش دادیم.


پیگیری گذرنامه

برای راهنمایی در خصوص چگونگی پیگیری گذرنامه

برای راهنمایی در خصوص چگونگی پیگیری گذرنامه

گذرنامه مهمترین مدرک هر فرد از دید بین المللی محسوب می شود. در کلام ساده تر تنها اوراق هویتی که در سراسر دنیا مورد تایید قرار دارد و به واسطه آن نسبت به هویت شما اطمینان پیدا می کنند، چیزی جز گذرنامه نیست. از این رو بر اساس قوانین بین المللی هر فردی که تابعیت هر کشوری را دارد بر اساس گذرنامه یا پاسپورت او شناخته می شود. بنابراین دریافت پاسپورت برای خروج از کشور و ورود به کشور دیگر الزامی است. اداره صدور گذرنامه مسئول بررسی مدارک هویتی و صدور گذرنامه برای افراد است. اما از زمان دریافت مدارک تا زمان صدور پاسپورت چند روز فاصله زمانی وجود دارد ( ۵ تا ۷ روز ). اما گاهی اوقات این فاصله بیش از حد به طول می انجامد و یا این که شاید مشکلی در صدور گذرنامه ایجاد شده باشد. در این حالت بهترین راه پیگیری تاخیر گذرنامه و رهگیری گذرنامه از طرق مختلف است. در ادامه سعی کردیم راه های مختلفی را جهت پیگیری گذرنامه ارائه کنیم. با ما همراه باشید. 

رهگیری گذرنامه اینترنتی

در گذشته نه چندان دور برای رهگیری گذرنامه باید به اداره صدور گذرنامه می رفتیم و در صفی طولانی منتظر می ماندیم تا یک اپراتور با دریافت مدارک هویتی ما بررسی کند که چرا بعد از گذشت زمان لازم هنوز گذرنامه به دست ما نرسیده است. اما امروزه با پیشرفت قابل توجهی که در حوزه های مختلف از جمله اینترنت صورت گرفته است بسیاری از ادارات و ارگان ها نسبت به استفاده از این امکان اقدام کرده اند. نکته مثبتی که رهگیری اینترنتی گذرنامه و بسیاری دیگر از کارها و پیگیری های اینترنتی داشته این است که عملا نیاز به پیگیری حضوری را از بین برده است و تمام کار پیگیری توسط یک صفحه و سایت اینترنتی و به سرعت انجام می گیرد. بنابراین دیگر لازم نیست برای پیگیری تاخیر گذرنامه خود در صف های طولانی بایستید. تا چند وقت گذشته شما می توانستید با مراجعه به سایت iz e .i و با وارد کردن کد ملی و شماره تماس خود نسبت به رهگیری گذرنامه خود اقدام کنید. اما این سایت چند وقتی است که از دسترس خارج شده است و اداره گذرنامه و پلیس ۱۰ هنوز سایت جایگزینی اعلام نکرده اند. با توجه به این که راه ها و سامانه های دیگر برای رهگیری گذرنامه وجود دارد به نظر می رسد که این سایت کارایی خود را از دست داده است و دیگر نیازی به حفظ و نگهداری از آن نمی رود. چرا که مسائل امنیتی سایت و نگهداری و به روز رسانی سایت خود هزینه ای هنگفت دارد. از این رو بهتر است برای رهگیری و پیگیری گذرنامه از طرق دیگر اقدام کنید. می توان از جمله این راه های غیر حضوری به سامانه رهگیری گذرنامه و پیامک رهگیری گذرنامه اشاره کرد. در ادامه بیشتر با این موارد آشنا خواهیم شد.

نحوه پیگیری گذرنامه با کد ملی

قبل از آن که بخواهیم راجع به سامانه های دیگر رهگیری گذرنامه صحبت کنیم. باید به این نکته اشاره کنیم که تمامی این سامانه ها چه به صورت حضوری و چه به صورت غیر حضوری با کد ملی کار می کنند. در واقع شما با ارائه کد ملی خود می توانید نسبت به آخر و عاقبت صدور پاسپورت خودتان اطلاع پیدا کنید. از این رو چند نکته مهم را قبل از بررسی پیگیری گذرنامه با کد ملی را ذکر می کنیم. مهم ترین نکته این است که به جز سامانه رهگیری گذرنامه بسیاری از سامانه های پیگیری مانند پیگیری وضعیت نظام وظیفه و … از کد ملی استفاده می کنند. بنابراین همیشه یادتان باشد که کد ملی خود را بی دلیل در اختیار دیگران نگذارید. زیرا آن ها با در اختیار داشتن کد ملی شما تا حدودی می توانند نسبت به اعلام وضعیت های شما دسترسی داشته باشند. گرچه بسیاری از این سامانه ها مانند پیگیری گذرنامه از ترفندی جالب استفاده می کنند. در واقع این سامانه ها بر اساس شماره تماس ثبت شده در سیستم اقدام به سرویس دهی به کد ملی مزبور می کنند. یعنی علاوه بر این که فرد دیگری باید کد ملی شما را در اختیار داشته باشد باید خط تلفن ثبت شده شما در سیستم را نیز در اختیار داشته باشد تا بتواند وارد سیستم های مختلف و مرتبط شود. با این حال بهتر است شما همیشه جانب احتیاط را داشته باشید و نگذارید که کد ملی شما بی دلیل در اختیار دیگران قرار بگیرد. با در نظر گرفتن این نکته سراغ سامانه و پیامک رهگیری گذرنامه می رویم. در هر دو حالت شما نیاز به استفاده از کد ملی هستید. با ما همراه باشید.

پیگیری گذرنامه از سامانه گذرنامه

یکی از خدمات جذابی که توسط پلیس، راه اندازی شده، سامانه #۱۱۰* است. این سامانه به نوعی طراحی شده است که توسط گوشی های معمولی و ساده نیز قابل استفاده باشد. در نظر داشته باشید که این سامانه به جز رهگیری گذرنامه ، خدمات دیگری نیز به مخاطبان و مشترکان ارائه می دهد که در این جا به آن ها نمی پردازیم. شما بعد از شماره گیری کد گفته شده و زدن دکمه تماس وارد صفحه ای می شوید که چند گزینه رو به روی شما نشان می دهد. این گزینه ها عبارتند از:

با شماره گیری عدد ۱، وارد خدمات پلیس ۱۰ خواهید شد. در این حالت وارد صفحه زیر خواهید شد:

با ارسال عدد ۴ وارد بخش پیگیری مدارک خواهید شد. در این جا نیز گزینه های زیر برابر شما وجود دارد:

کاملا مشخص است که برای رهگیری گذرنامه باید شماره ۳ را ارسال کنید. در این جا به صفحه دیگری خواهید رفت که از شما کد ملی می خواهد. با ارسال کد ملی وضعیت رهگیری گذرنامه به شما نمایش داده خواهد شد. در نظر داشته باشید که رهگیری گذرنامه توسط این سامانه USSD تنها بر اساس کد ملی می باشد و ربطی به شماره تماس ثبت شده یا مورد دیگری نخواهد داشت.

پیگیری گذرنامه از طریق پیامک

سازمان پلیس راهی دیگری برای پیگیری گذرنامه و پیگیری سایر خدمات پلیس ارائه کرده است. این راه استفاده از پیامک می باشد. در واقع شما با ارسال پیامک به سرشماره ای مشخص درخواست رهگیری گذرنامه از طریق پیامک خود را می کنید. در این حالت شماره تماسی که شما با آن اقدام به ارسال پیامک می کنید، باید در سیستم ثبت شده باشد. در غیر این صورت رهگیری گذرنامه بی پاسخ خواهند ماند. برای این کار شما به سرشماره ۱۱۰۰ عدد ۱ را ارسال می کنید. بعد از ارسال این عدد پیامکی به شما ارسال می شود که طی آن اعلام می کند  برای دریافت خدمات باید در سامانه مزبور عضو شوید. هزینه عضویت در سامانه روزانه ۱۵۰ تومان خواهد بود. با ارسال عدد ۵ موافقت خودتان را برای استفاده از این سامانه با شرایط گفته شده اعلام می کنید. بعد از این مرحله پیامک نحوه استفاده از سامانه و رهگیری گذرنامه به شما ارسال می شود. شما با ارسال عدد مشخص می توانید نسبت به رهگیری گذرنامه خود اقدام کنید. توجه داشته باشید اگر بعد از رهگیری گذرنامه نیاز به ادامه خدمات این سامانه نداشته باشید می توانید با ارسال عدد ۲ به همین سرشماره این سامانه را غیر فعال کنید. جدیدا سامانه به روز تر با هزینه ۱۰۰ تومان روزانه با شماره ۱۱۰۰۳۰۰ نیز ارائه شده است که تقریبا همان شرایط گفته شده در بالا نیز برای این سرشماره و سامانه نیز صدق می کند.

دلایل نرسیدن گذرنامه

به طور کلی دلایل نرسیدن گذرنامه و تاخیر گذرنامه می تواند کاملا متنوع و متفاوت باشد. اما چند دلیل اصلی و عمده که بسیار رایج است باعث می شود که گذرنامه دیر به دست صاحبش برسد و یا به طور کامل به دست فرد نرسد. اولین دلیل تاخیر گذرنامه را شما باید از طریق پست محل خود پیگیری کنید. اگر از طریق استعلام های انجام شده، کد رهگیری پستی به شما داده شد، شما با استفاده از این کد می توانید نسبت به وضعیت گذرنامه خود اطلاع کسب کنید. بسیار اتفاق می افتد که گذرنامه به درب منزل شما ارسال شده است اما شما در خانه نبودید و این باعث شده است که گذرنامه به اداره پست برگشت بخورد. یادتان باشد که گذرنامه جزو مدارک شخصی و بسیار مهم محسوب می شود. از این رو ماموران پست وظیفه دارند که تنها و تنها این مدرک را با مشاهده مدارک هویتی در اختیار فرد بگذارند. گاهی اوقات نیز پیش می آید که فرد از طرف مراجع قضایی ممنوع الخروج شده باشد و اجازه داشتن گذرنامه به وی داده نمی شود. نحوه استعلام ممنوع الخروجی را در این خصوص بخوانید. از این رو به طور کلی صدور گذرنامه منتفی می شود. اگر گذرنامه شما در پست نباشد و توسط استعلام های گرفته شده از سامانه های گفته شده مورد خاصی به شما ابلاغ نشد، به نظر می آید که باید به صورت حضوری نسبت به پیگیری تاخیر گذرنامه اقدام کنید.

نکته مهمی که باید نسبت به یادآوری آن اقدام کنیم این است که شما هنگام ثبت نام برای دریافت گذرنامه مدارک مختلفی را ارائه می دهید و در قبال این مدارک ارائه شده و وجوه پرداخت شده کد رهگیری به شما تعلق می گیرد. این کد و برگه مربوط به آن را تا لحظه دریافت گذرنامه در جای امن نگه دارید. در صورتی که گذرنامه شما بعد از مدت زمان مشخصی به دستتان نرسید این برگه می تواند معجزه هایی در این زمینه انجام بدهد.

به طور کلی می توان گفت که گذرنامه از جمله مدارک مهم شخصی محسوب می شود و از دید بین المللی این مدرک، تنها مدرکی خواهد بود که می تواند هویت شما را تایید کند. از این رو برای خروج از کشور به آن احتیاج پیدا می کنید. مراحل صدور گذرنامه چندان سخت نیست و با پر کردن چند فرم و ارائه مدارک هویتی و پرداخت وجوه مختلف کار شما تمام می شود. بعد از گذشت ۵ تا ۷ روز اصولا باید این گذرنامه برای شما ارسال شود. اما در صورتی که این اتفاق رخ نداد شما می توانید از طرق گفته شده نسبت به رهگیری گذرنامه خودتان اقدام کنید.

سوالات متداول

۱- آیا امکان رهگیری اینترنتی گذرنامه وجود دارد؟

۲- پیگیری گذرنامه ما کد ملی چگونه انجام می شود؟

۳- آیا امکان پیگیری گذرنامه از طریق پیامک هم وجود دارد؟

برای راهنمایی در خصوص چگونگی پیگیری گذرنامه

برای راهنمایی در خصوص چگونگی پیگیری گذرنامه

اگر گذرنامه ندارید، باید در اولین قدم سری به دفاتر پلیس ۱۰ بزنید و درخواست بدهید. اما اگر برای دریافت گذرنامه تقاضا دادید ولی هنوز به دستتان نرسیده، لازم نیست جایی بروید! همینجا بمانید تا شما را با روش‌های مختلف و کاربردی پیگیری گذرنامه به صورت غیرحضوری آشنا کنم تا بتوانید هرچه سریع‌تر اطلاعات جزئی و زمان دریافت پاسپورت را استعلام کنید.

قدرت پیامک تبلیغاتی را دست کم نگیرید!

روش‌­های استعلام و پیگیری گذرنامه

پیگیری گذرنامه نه یکی، بلکه چند راه مختلف دارد که در ادامه همه‌شان را بررسی می‌کنیم. اولین روش استعلام با کدملی شخص متقاضی است.

پیگیری گذرنامه با کد­ ملی

اولین و ساده‌ترین روش پیگیری گذرنامه، با استفاده از کد ملی در سامانه USSD پلیس ۱۰ است. برای این کار از راهنمای تصویری زیر کمک بگیرید:

در قسمت Keypad گوشی موبایل­تان کد دستوری #۱۱۰* را شماره­‌گیری کنید.

اگر دو سیمکارت دارید، سیم‌­کارت مورد نظر را انتخاب کنید و منتظر بمانید. بعد از چند ثانیه وارد سامانۀ ۱۱۰ می­‌شوید.

در ادامه منویی برای شما باز می­‌شود که باید شماره ۲، گزینۀ خدمات در دست اقدام را انتخاب کنید.

سپس شماره ۱ یعنی گزینۀ پلیس ۱۰ را انتخاب کنید.

چون قصد پیگیری گذرنامه را دارید، باید سراغ گزینۀ ۴ یعنی وضعیت مدارک بروید.

در ادامه شمارۀ ۳یعنی گزینه گذرنامه را انتخاب کنید.

در این مرحله کادری برای شما باز می­‌شود که باید کد ملی خودتان را بدون خط تیره وارد کنید و سپس گزینۀ ارسال (se d) را کلیک کنید.

در آخر بعد از واردکردن شمارۀ گذرنامه‌تان، منتظر اعلام نتیجه از سوی سامانۀ ۱۱۰ باشید.

پیگیری با سامانۀ اداره گذرنامه

برای پیگیری گذرنامه بوسیلۀ سامانه اداره گذرنامه، عدد ۱ را به سرشمارۀ ۱۱۰۰ ارسال کنید.

به محض ارسال، مشابه تصویر زیر پیامکی از طرف سامانۀ اداره گذرنامه دریافت می­‌کنید.

در ادامه برای تأیید و فعالسازی باید شمارۀ ۵ را به همین سرشماره ارسال کنید.

درصورتی­ که شمارۀ موبایل شما در سامانه ثبت شده باشد، پیامکی شامل کد ملی مرتبط با شمارۀ موبایل­تان را دریافت می­‌کنید. برای تأیید عدد صفر را ارسال کنید.

با انجام این کار شما در سامانۀ الکترونیکی انتظامی عضو می­‌شوید و پس از آن مرحله‌به‌مرحله خدمات تقاضاشده از سوی شما برای­تان پیامک می­‌شود. این خدمات علاوه‌بر استعلام وضعیت گذرنامه، شامل کارت پایان خدمت، معافیت، کارت هوشمند سوخت، صدور و تمدید گواهینامه، کارت خودرو و حتی گواهی عدم سوءپیشینه هم می­‌شود.

پس از پایان پیگیری گذرنامه، اگر تمایلی به فعال‌بودن سامانۀ گذرنامه ندارید، می­‌توانید عدد ۲ را به همین سرشماره ارسال کنید. لازم به یادآوری است تعرفۀ هر پیامک ۱۵۰ تومان است.

پیگیری با سامانه ۱۱۰۰۳۰۰

یکی از طرح­‌های جدید جهت اطلاع از وضعیت گذرنامه، سامانۀ جدید ۱۱۰۰۳۰۰ است. شما با ارسال عدد ۱ به این سرشماره در هر لحظه و هر مکانی که هستید می­‌توانید پیگیر گذرنامۀ خودتان باشید. تعرفۀ هر پیامک برای این سامانه ۱۰۰ تومان است.

توجه داشته باشید با همان شماره موبایلی که درخواست گذرنامه دادید، باید پیامک بزنید، در غیر این صورت پیامکی دریافت نمی­‌کنید.

پیگیری گذرنامه پست شده

وقتی شما مراحل اولیه برای درخواست گذرنامه را طی کردید و فرم‌­های مربوطه را تحویل دادید، گذرنامه از طریق پست برایتان ارسال می­‌شود. اول به کمک هر کدام از روش­‌های بالا مطمئن ­شوید که آیا گذرنامه پست شده است یا نه و بعد سراغ استعلام وضعیت ارسال از طریق سایت شرکت پست بروید.

اگر گذرنامه برایتان پست شده، باید کد مرسولۀ پستی (کد ۱۶ رقمی) را دریافت کرده باشید و مطابق تصویر زیر، وارد سامانۀ رهگیری مرسولات پستی شوید , در جایگاه مربوطه کد را وارد کنید. سامانۀ پستی به شما می­‌گوید که آیا گذرنامۀ شما تحویل اداره پست شهرستان­‌تان شده یا چند روز دیگر قراراست، برسد.

سخن پایانی

بعد از درخواست گذرنامه، درصورتی­ که تا تاریخ مقرر یعنی حداکثر ۱۴ روز بعد از ارسال درخواست آن را دریافت نکردید، حتماً با یکی از روش­‌هایی که در این مطلب مرور کردیم، وضعیت پاسپورت را پیگیری کنید.

در صورتی هم که یکی از روش‌های بالا به نتیجه نرسید، سراغ روش‌های بعدی بروید. یادتان باشد که گاهی اوقات سامانه‌ها و سایت‌های مختلف با قطعی سرور و اختلال روبه‌رو می‌شوند. در نتیجه، توصیه می‌کنم چند ساعت بعد مجدد امتحان کنید!

چگونه بفهمیم گذرنامه صادر شده یا نه

    نظرات بسته شده اند